Ucz się hiszpańskiego z TikToka - "Pa' Ti" JLo i Malumy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 22:24
Na TikToku popularny stał się challenge do piosenki tego duetu. Maluma na swoim koncercie w Polsce zgromadził tysiące osób. Polacy coraz chętniej nie tylko słuchają takiej muzyki, ale i uczą się hiszpańskiego. Niektórym wydaje się łatwiejszy od angielskiego - sprawdzamy, czy to prawda.
występ Jennifer Lopez, Nowy Jork 2019
występ Jennifer Lopez, Nowy Jork 2019 Foto: Shutterstock/lev radin
shutterstock włochy skuter lato FXQuadro 1200.jpg
La dolce vita. Lekcje włoskiego z TikToka i "Suburrii"

Popularność muzyki latynoskiej rośnie i coraz więcej osób posługuje się też językiem hiszpańskim. Jednak jeszcze 20 lat temu trudno było usłyszeć hiszpańską piosenkę.

- Mój pierwszy kontakt z muzyką hiszpańską to zespół Gipsy Kings. Dostałam kasetę z ich nagraniami od taty i w zasadzie nie było więcej hiszpańskiej muzyki w tamtym czasie - mówi Roxana Ortega założycielka bloga HISZPANIAOLE.PL. - Teraz mamy wiele gwiazd śpiewających w tym języku. Nam Polakom podoba się nie tylko język, ale też rytmika tych piosenek, one są fajne do potańczenia i do pośpiewania i ten język hiszpański, który tak bardzo łatwo przychodzi nam Polakom do nauki.  

Posłuchaj

16:13 _PR4_AAC_dajesz_rade_all_ 2020_11_12-14-08-17.mp3 Język hiszpański- czy łatwo się go nauczyć? (Dajesz Radę/Czwórka)

Jak twierdzi gość audycji, hiszpański jest dużo łatwiejszy do nauczenia niż język niemiecki, francuski czy angielski. Czy można się uczyć go z piosenek, które tak chętnie śpiewamy?

- Pewnie, że tak - zapewnia rozmówczyni Anny Hardej. - Z piosenek najłatwiej uczyć się słownictwa, nie mówię tu o gramatyce, bo to bardziej złożone. Zaawansowanych w nauce języka zachęcam do wyszukiwania ciekawych idiomów, bo są często w tekstach ukryte, dla bardziej romantycznych – piosenki Pablo Alborán’a.

 Język hiszpański to język, który nie dość, że pięknie brzmi, to jeszcze dla nas Polaków ze względu na wymowę jest łatwy do przyswojenia.

- Dla nas wymowa jest prosta, na początku nauki jest on łatwy lekki i przyjemny. Myślę, że większość ludzi podzieli moje zdanie i dlatego sądzę, że język hiszpański jest tak teraz popularny w Polsce – tłumaczy Roxana Ortega. - Jest też prosty dlatego, że prawie czyta się tak, jak się widzi – jednak są od tego wyjątki. Trzeba sobie zakodować, że "g" i "j" czyta się najczęściej jako "h". Podwójne "l" zaś czytamy jako "j". Czyli słowo tortilla czytamy jako "tortija", a paella jako "paeja".

 

Okazuje się, że po hiszpańsku mówi się bardzo szybko, a Hiszpanie są w czołówce w szybkości wypowiadanych sylab na sekundę. To może być problemem, gdy uczymy się tego języka.

- To prawda też miałam na początku taki problem - tłumaczy gość audycji, - Uczyłam się tego języka, znałam go dobrze, ale przyjeżdżam i większości rzeczy nie rozumiem. I to nie dlatego, że nie rozumiem słownictwa, tylko dlatego, że Hiszpanie bardzo szybko wypowiadają słowa. Także hiszpański jest łatwy do nauki, ale żeby go doszlifować, trzeba pojechać do Hiszpanii i poćwiczyć, bo często możemy być zaskoczeni.

dark.jpg
Seriale do nauki języków obcych. "Dark" jak lekcja niemieckiego

Sprawdź także:

Jeśli chodzi o czasy, to w hiszpańskim jest ich mniej niż w angielskim, jednak więcej niż w języku polskim.

- Hiszpanie ułatwiają sobie sprawę i często używają tylko czterech czasów i to zupełnie im wystarcza - opowiada gość audycji.- Większość Hiszpanów nie mówi poprawnie gramatycznie po hiszpańsku, co mnie bardzo zaskoczyło.

Okazuje się, że mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego w słowach z języka angielskiego szukają hiszpańskiego odpowiednika. - Nie powiedzą inaczej niż  U-Dos (czyli zespół U-2), mamy tam "Hustina Bibera", a nie Justina Bibera - wyjaśnia ekspert. - Pisząc coś na komputerze mówimy wyślę ci "link", ale Hiszpanie wyślą już "enlace". Dbają o to, żeby kultywować swój język.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi:  Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska 

Gość: Roxana Ortega (założycielka bloga HISZPANIAOLE.pl)

Data emisji: 12.11.2020

Godz. emisji: 14.09

aw

Czytaj także

Nauka języka japońskiego. Anime dla zaawansowanych

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 13:00
- Zanim zaczniemy oglądać anime, żeby nauczyć się japońskiego, sięgnijmy po podcasty dla początkujących - zachęca Barbara Kocot-Ilka z bloga Japonia-info.pl. - Kultowe kreskówki też będą pomocne, ale na późniejszym etapie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryminały do nauki języka szwedzkiego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 18:50
Dziwne i nietypowe dźwięki sprawiają, że słowa brzmią jak zaklęcia. - Przez tę wymowę szwedzki w Polsce traktowany jest jak język egzotyczny. Są tu krótkie i długie samogłoski, te same słowa, które czyta się inaczej, a to dopiero początek góry lodowej - mówi Aldona Hartwińska. 
rozwiń zwiń