Najpierw susza, a teraz powódź. Jak w Polsce działa gospodarka wodna?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 22:30
W poniedziałek 29 czerwca nad stolicą przeszły bardzo intensywne opady deszczu. Wiceprezydent miasta poinformowała, że w wyniku ulewy spadło około 42 litrów wody na metr kwadratowy, czyli tyle, ile czasem przez cały miesiąc. 
Ulewa nocą - zdj. ilustracyjne
Ulewa nocą - zdj. ilustracyjneFoto: Alexandru Chiriac/ Shutterstock

Najpierw susza potem powódź. Jak wygląda sytuacja hydrologiczna w Polsce?

Efektem były liczne podtopienia, zalane ulice, wybijające studzienki oraz zakorkowane ulice. Takie sytuacje powtarzają się regularnie w polskich miastach, kiedy tylko spadnie więcej deszczu. Te zaś w wyniku zmian klimatycznych są rzadsze, ale znacznie bardziej ulewne. Zabetonowane i uszczelnione miasta stały się nieprzemakalne. Podczas intensywnych opadów woda nie ma gdzie wsiąkać. 


Posłuchaj
19:13 _PR4_AAC 2020_07_07-15-09-58.mp3 Czy potrafimy w odpowiedni sposób gospodarować zasobami hydrologicznymi (Czat Czwórki)

 

Najbardziej deszczowy czerwiec od 1951 roku

W czerwcu spadło ponad 300 procent normy opadowej. Obfite deszcze doprowadziły do zalania i lokalnych podtopień. Z danych IMGW wynika, że był to jeden z najbardziej ulewnych czerwców od 1951 roku. Podtopienia spowodowały rozlegle zniszczenia. M.in. drógmostów i upraw rolniczych. Zalane były nie tylko położone nisko, tereny, ale również cale miasta, w tym część stolicy, której odpływy nie radziły sobie z odprowadzaniem wody. 

Czy ulewny czerwiec rozwiązał problem suszy?

Jak wyjaśniał dr Sebastian Szklarek - niestety nie. - Potrzeba intensywnych opadów przez co najmniej dwa miesiące, by rozwiązać problem suszy w Polsce. Niedobory wody w niektórych częściach kraju nie zostały jeszcze odbudowane. Susza nie wyklucza powodzi, a powódź nie kończy suszy - komentowal. Ekspert wskazywałże mamy do czynienia z kilkoma rodzajami susz. Opady w tym miesiącu pozytywnie wpłynęły np. na roślinność. Susza hydrologiczna, która dotyczy wód powierzchniowych, nadal jest problemem. 

Czy takie zjawiska pogodowe to anomalia? Czy program "Mała retencja" zatrzyma deszcz? Więcej na ten temat w rozmowie z gośćmi Piotra Firana.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Dariusz Witkowski (synoptyk, hydrolog z Centralnego Biura Hydrologii Operacyjnej w Warszawie), dr Sebastian Szklarek, dr Łukasz Drozda (inżynier urbanista)

Data emisji: 7.07.2020

Godz. emisji: 15.05

ac


Czytaj także

Rekordowa susza. Czy zabraknie nam wody?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 23:05
W prawie całej Polsce leśnicy ogłosili stan zagrożenia pożarami. Ciepła zima i minimalna ilość opadów śniegu spowodowały, że poziom wilgotności gleby jest na dramatycznie niskim poziomie. To trzeci rok suszy. Prognozuje się, że ta będzie najdotkliwsza od 50 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak dla atomu? "Nowe technologie powinny iść w parze z bezpieczeństwem"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 22:23
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce miała stanąć w Żarnowcu. Katastrofa w Czarnobylu storpedowała te plany. Teraz Minister Klimatu zapowiedział budowę elektrowni atomowej. Ma się ona rozpocząć w 2026 roku i do 2040 działać ma sześć bloków jądrowych. Wraz z tymi planami powraca temat bezpieczeństwa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekretne życie zwierząt. Kto żyje w komunie, komu się bez ludzi nudzi?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:00
- Nie ma bariery między sferą psychiczną ludzi i zwierząt. Wszystkie uczucia, które mamy, występują też w świecie zwierząt. Co więcej, one z tego świata pochodzą - podkreśla dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes Wód Polskich: gigantyczne środki na przeciwdziałanie powodziom

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 08:41
- Budujemy zbiorniki retencyjne i poldery. Odbudowujemy wały w województwie małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Jest to szereg działań zmierzających zdecydowanie do poprawienia naszego bezpieczeństwa - powiedział "Naszemu Dziennikowi" prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
rozwiń zwiń