Nierówności społeczne - jak dzieli się Polska?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 16:14
Jakie konsekwencje mają nierówności społeczne w Polsce? Na co wpływ mają i w jakim stopniu odczuwamy je na co dzień? O tym dyskutowaliśmy w Czwórce.
Audio
  • Różnice ekonomiczne w Polsce - konsekwencje (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Jak przekonują goście Czwórki nierówności społeczne w Polsce nie pogłębiają się. - "Trzymamy się" pewnego poziomu tych nierówności od dobrych kilku lat, bo nie działamy na rzecz ich spadku. Przykładowy program "500 Plus" działa tylko na bardzo wąską grupę społeczną - tłumaczył  dr hab. Paweł Kubicki. A jak podkreślał dr Tomasz Herudziński, sfera ubóstwa w Polsce systematycznie, choć powoli, maleje. - Nie ma jednak rewolucji, jeśli chodzi o zmianę opodatkowania, więc zmiany są mało odczuwalne - mówił gość Czwórki. Jak tłumaczyli, nierówności społeczne wpływają na niemal każdą sferę naszego życia. - Ciekawym wątkiem jest przykład Stanów Zjednoczonych, czyli jednego z najbardziej zróżnicowanych pod tym względem państw na świecie - opowiadał Marek Józefiak.

A o dochodach Polaków z Agnieszką Szlaską-Bąk rozmawiała Anna Depczyńska. Co jest najlepszym wskaźnikiem naszej zamożności i gdzie Polakom żyje się najlepiej, a które regiony kraju są najbiedniejsze? Jakie są skutki ubóstwa energetycznego i jak zróżnicowania społeczne będą się zmieniać na przestrzeni lat? O tym w nagraniu ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: dr hab. Paweł Kubicki (Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH), Marek Józefiak (Polska Zielona Sieć, Greenpeace Polska), dr Tomasz Herudziński (Pracownia Badań Społecznych SGGW)

Data emisji: 4.03.2019 

Godzina emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Anna, Dominika, Weronika, Ela i Michał - reporterzy Czwórki prywatnie

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 13:51
Nasi słuchacze znają głosy reporterów "Czatu Czwórki", ale niewiele wiedzą o nich samych. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Anna, Dominika, Weronika, Ela i Michał zgodzili się ujawnić odrobinę siebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód - reporter. Z życia dziennikarzy Czwórki  

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 17:08
Praca w biegu, poszukiwania w morzu tematów tego najbardziej "hot", nagrania, przeróżni rozmówcy, pośpiech, wyjazdy, powroty, świątek, piątek, wyścig z czasem. Praca reportera radiowego to prawdziwe wyzwanie. I przygoda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje po polsku. Czy stać nas na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:55
- Z badań wynika, że Polak do 35. roku życia na tegoroczne wakacje wyda ok. 1700 zł. Powyżej 4000 zł wyda zaledwie 6 proc. Polaków - wyliczali w Czwórce eksperci, Marek Zuber i Marcin Matyja.
rozwiń zwiń