Ile pojedziesz hulajnogą? Co się zmieniło w przepisach?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 14:45
Koniec sierpnia przyniósł nowe regulacje przepisów dotyczących ruchu urządzeń transportu osobistego nazywanych w skrócie UTO, do których zaliczamy min. hulajnogi elektryczne. Sprawdzamy co się zmieniło.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, autorstwa FerrizFrames

- Od 20 sierpnia strażnicy miejscy i gminni zyskali nowe uprawnienia będą mogli wystawiać mandaty za nadmierną prędkość użytkownikom rowerów i UTO - mówi Mariusz Michalak z portalu Motofakty.pl. - Za przekroczenie prędkości możemy zostać ukarani mandatem do 500 zł.

W świetle nowych przepisów osoba jadąca hulajnogą powinna poruszać się po ścieżce lub drodze rowerowej, gdy nie ma takiej ścieżki użytkownik zobowiązany jest jechać jezdnią z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. - Gdy dozwolona prędkość na drodze jest większa i nie ma ścieżki dla rowerów, taka osoba może poruszać się chodnikiem. Jednak wyłącznie wtedy, kiedy prędkość hulajnogi dostosuje do prędkości ruchu pieszych - tłumaczy Sławomir Smyk rzecznik prasowy Warszawskiej Straży Miejskiej. - Osoba poruszająca się takimi urządzeniami ma zwracać szczególną uwagę na obowiązujące przepisy ruchu drogowego.


Posłuchaj
07:47 Czwórka/TOP - hulajnoga 09.09.2021.mp3 O nowych regulacjach dotyczących urządzeń transportu osobistego rozmawiamy z ekspertami (TOP/Czwórka)

 

Hulajnogi nie można porzucać gdzie się chce. Najlepiej odstawiać ją w miejsce do tego przeznaczone, jednak jeśli nie ma wyznaczonego miejsca, umieszczamy ją przy zewnętrznej krawędzi chodnika, z dala od krawędzi jezdni.
- Osoby, które skończyły 10 lat, a nie ukończyły 18 poruszając się urządzeniami muszą posiadać kartę rowerową. Dziecko poniżej 10 roku życia nie ma prawa poruszać się drogą publiczną hulajnogą bądź innym urządzeniem transportu osobistego - podkreśla rzecznik Warszawskiej Straży Miejskiej.

Do UTO zaliczają się m.in. hulajnogi elektryczne, jednokołowce speedway napędzane silnikiem elektrycznym. - Te urządzenia zostały zdefiniowane w prawie o ruchu drogowym i została im nałożona konretna prędkość z jaką mogą się poruszać, która wynosi 20 km/h - tłumaczy Sławomir Smyk. - Dotyczy ona poruszania się tymi urządzeniami po jezdni, ścieżkach dla rowerów i drogach dla rowerów.


rower free shutterstock 1200.jpg
Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze -jak to osiągnąć?

Posłuchaj także:

Jadąc po chodniku użytkownik UTO ma obowiązek dostosować prędkość do ruchu pieszego. Ich użytkownicy nie powinni stwarzać zagrożenia, a piesi powinni się czuć bezpiecznie na chodnikach. - Decyzję o mandacie podejmuje strażnik miejski, który ma wiele narzędzi potrzebnych do usankcjonowania  niebezpiecznego poruszania się. Może pouczyć, wydać polecenie oraz nałożyć mandat karny - mówi rzecznik Warszawskiej Straży Miejskiej. - Za niedostosowanie prędkości grozi mandat w wysokości 500 zł.

Jak się okazuje jednak kwestia pomiaru prędkości budzi kontrowersje i wiele emocji. - Straż miejska nie ma obowiązku posiadania żadnego urządzenia dzięki któremu taką prędkość mogłaby zweryfikować, ocena jest dokonywana "na oko" - mówi Mariusz Michalak. - To strażnik decyduje, czy dana osoba jadąca hulajnogą przekroczyła prędkość. Prawo obowiązuje od kilku dni, trzeba więc sprawdzić jak strażnicy wywiązują się z tego powierzonego im zadania. Być może będą potrzebne kolejne regulacje. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak 

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 09.09.2021

Godzina emisji: 18.14

awCzytaj także

Joga na trawie - "PlenAirowe" wyzwanie Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 13:09
Zaprosiliśmy Was na stołeczną Kępę Potocką, by wspólnie uprawiać jogę na trawie. Udowadniamy, że warto bawić się i ćwiczyć jednocześnie, a przy tym zadbać o kondycję i zdrowie. - Joga to nie tylko sport, ale styl życia i filozofia, którą warto poznać i praktykować - mówiła joginka Olga Butkiewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Freestyle frisbee. "W tym sporcie można się zatracić"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 14:12
To sport dla zajawkowiczów, a jednocześnie świetny sposób na to, by nawet w czasie lockdownu zażyć odrobinę ruchu. 
rozwiń zwiń