Centralny Azyl dla dzikich zwierząt - tam trafią zwierzęta z przemytu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 15:26
Prawdopodobnie w 2024 roku, na terenie nadleśnictwa Chojnów pod Warszawą, powstanie Centralny Azyl dla zwierząt. Będą w nim tymczasowo przebywać egzotyczne zwierzęta pochodzące z przemytu lub odebrane właścicielom, którzy nie zapewnili im odpowiedniej opieki.
Egzotyczne zwierzęta z przemytu już niedługo będą miały swój azyl pod Warszawą
Egzotyczne zwierzęta z przemytu już niedługo będą miały swój azyl pod WarszawąFoto: shutterstock/Thinker360

Schronienie dla zwierząt z przemytu

Pod Warszawą powstanie Centralny Azyl dla zwierząt. W ośrodku czasowe schronienie znajdą pochodzące z przemytu egzotyczne, niekiedy nawet niebezpieczne, zwierzęta. Będą tam również przewożone zwierzęta nielegalnie przechowywane lub te, którym właściciele nie mogą zapewnić właściwej opieki. Ustawa stanowiąca o jego powstaniu jest na razie procedowana. Jeśli zostanie przyjęta przez Sejm, pierwsze zwierzęta będą mogły być przewożone w 2024 roku.

- Do Centralnego Azylu będą przewożone zwierzęta należące do czterech grup. Pierwsza z nich to zwierzęta objęte konwencją waszyngtońską, tzw. CITES-y, czyli gatunki zagrożone wyginięciem - wylicza Łukasz Rejt, dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. - Druga grupa to zwierzęta niebezpieczne, zwierzęta objęte ochroną gatunkową oraz gatunki inwazyjne.


Bez zbędnych formalności

W Polsce nasila się problem nielegalnego przetrzymywania i transportowania zwierząt. Najczęściej znajdowane bywają pijawki lekarskie, koralowce żółwie stepowe papugi czy węgorze europejskie. - Problem stał się głośny za sprawą przemytu tygrysów, które zostały przejęte na granicy polsko-białoruskiej. Do azylu będą trafiały głównie zwierzęta pochodzące z nielegalnego przemytu - tłumaczy specjalista. - Będą tam trafiały również zwierzęta, które w tej chwili znajdują się w nielegalnych cyrkach i tego typu miejscach.

Dotychczas sprawa przetrzymywania zwierząt egzotycznych nie była uregulowana. Teraz odpowiednie służby przejmujące zwierzęta będą miały miejsce, do którego będą bezpośrednio przewoziły egzotyczne okazy. Jak podkreśla rozmówca Marty Zinkiewicz, do Centralnego Azylu zwierzęta będą przewożone bez zbędnych formalności.

- Gdy będzie to potrzebne, można będzie szybko je przewieźć. Dotychczas wiązało się to z poszukiwaniem miejsc w ZOO przez zaangażowane służby - tłumaczy Łukasz Rejt. - Trzeba podkreślić, że wszystkie zwierzęta będą trafiały tam czasowo, a zadaniem pracowników Azylu będzie także znalezienie docelowego miejsca ich pobytu.

 

Posłuchaj
03:19 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Centralny azyl dla zwierząt - 22.12. 2021.mp3 O Centralnym Azylu dla zwierząt mówi Łukasz Rejt, dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 7.15

awCzytaj także

Pizzly. Nowy gatunek zastąpi niedźwiedzie polarne?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:46
Według szacunków naukowców niedźwiedzie polarne mogą wymrzeć do końca tego stulecia. Przyczyną dramatycznego stanu rzeczy jest głód, będący następstwem ocieplenia klimatu. Arktykę powoli jednak opanowuje nowy gatunek - pizzly, będący krzyżówką niedźwiedzi polarnych i grizzly.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utrata przyjaciela na czterech łapach. Jak poradzić sobie ze stratą?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 12:53
- Zwierzę to dla nas najczęściej członek rodziny, podjęcie decyzji o eutanazji jest potwornie trudne zarówno dla właścicieli, jak i dla mnie jako lekarza - tłumaczył Michał Fryga, lekarz weterynarii.
rozwiń zwiń