Co podarować bezdomnym zwierzakom na święta?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 16:20
Potrzebujących zwierząt są tysiące. Pomagają im domy tymczasowe, fundacje, schroniska, indywidualni aktywiści. A co my możemy zrobić dla zwierząt na święta?
Zwierzętom pomagają liczne organizacje, możemy i my.
Zwierzętom pomagają liczne organizacje, możemy i my.Foto: pixabay/maura24

Posłuchaj

09:04 Czwórka/Dajesz Radę - zwierzaki schronisko 06.12..2021.mp3 W audycji podpowiadamy Jak pomagać zwierzętom w schroniskach (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Najlepsze prezenty dla zwierząt to dom, pełna miska i ciepły kąt. - Zasady adopcji zwierząt są uzależnione od placówki, jednak z reguły wypełnia się ankietę przedadopcyjną, która pozwala poznać potencjalnych adoptujących i dobrać właściwie psiaka - mówi Magda Lorenz ze schroniska dla bezdomnych zwierząt Rafik w Bolesławiu k. Olkusza. - Często wybieramy pieska oczami, nie znając jego charakteru, dlatego ankieta, spacer zapoznawczy w schronisku pozwalają nam dopasować do siebie pieski i rodziny. Ostatnim etapem jest również wizyta adopcyjna w domu, podczas której upewniamy się, że wszystkie strony mogą być zadowolone. Jednak nie każda osoba może ofiarować dom zwierzętom ze schroniska.


Bezdomne zwierzęta potrzebują pomocy

Psie sierocińce, domy tymczasowe, ośrodki dla starych i schorowanych psów i kotów, portale pomagające zwierzętom - od lat znamy takie miejsca. Są ich setki, bo i potrzeby są ogromne. Bezdomne zwierzęta potrzebują takiej pomocy, a aktywiści zrzeszeni w tego typu organizacjach wspólnie pomagają. Oprócz codziennej opieki nad swymi podopiecznymi, licznych wyjazdów na interwencje czy pomocy weterynaryjnej organizują zbiórki karmy, zbierają wpłaty na codzienną działalność, prowadzą licytacje przedmiotów od przeróżnych darczyńców. 

My również możemy do nich dołączyć i wspomóc zwierzęta, poprzez udzielenie wsparcia finansowego, przekazanie dobrej jakości karmy, przekazanie ciepłych koców, ręczników, kołder i słomy, którymi wyściełane i ocieplone zostaną wnętrza bud i kojców na zimę.

Zobacz także:


Wolny czas w wolontariacie

Można również ofiarować w wolontariacie swój wolny czas. - To nic nie kosztuje, można przyjechać do schroniska wyprowadzić psiaki na spacer. To czasami jest równie ważne jak pełna miska - tłumaczy gość audycji. - Zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym, psiaki przesiadują w budach i kojcach przez cały tydzień i czekają na te spacery. Cieszą się, gdy mogą rozprostować kości, pocieszyć się z kontaktu z człowiekiem, którego one bardzo potrzebują.

Źr. Facebook/Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Bolesławiu

Jak podkreśla Magda Lorenz, kontakt piesków z człowiekiem pomaga im w socjalizacji i przygotowuje do adopcji. - Uczy chodzenia na smyczy, a w przypadku psów wycofanych pokazuje, że człowiek nie jest taki zły - dodaje rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Do schroniska trafiają różne psiaki, które czasami muszą odbudować wiarę w człowieka.

W grudniu otwierają się ludziom serca. Szkoły, przedszkola i różne firmy organizują zbiórki na rzecz zwierząt. Takie inicjatywy są cenne również przez cały rok.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Magda Lorenz (wolontariuszka, schronisko dla bezdomnych zwierząt Rafik w Bolesławiu k. Olkusza)

Data emisji: 06.12.2021

Godzina emisji: 14.26

aw

Czytaj także

"Nie kupuj, adoptuj, pomagaj". Zajęcia z pomagania zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 07:55
Po szeregu kampanii społecznych miłośnicy zwierząt przechodzą do działania u podstaw, tym razem wśród dzieci. Pracownicy i wolontariusze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wielogłowach koło Nowego Sącza wybierają się do szkół, aby w ramach akcji "Nie kupuj, adoptuj, pomagaj" prowadzić specjalne lekcje edukacji o potrzebach zwierząt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeże - co warto o nich wiedzieć przed zimą?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 17:15
Lubią jabłka i mieszkają w lesie - istnieje wiele mitów związanych z tymi sympatycznymi zwierzątkami. Obalamy niektóre z nich i podpowiadamy, jak pomóc jeżom przetrwać zimę.  
rozwiń zwiń