Pierwsza kuloodporna kamizelka była z jedwabiu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 10:00
Jan Szczepanik i Kazimierz Żegleń wpisali się w historię za sprawą kuloodpornej kamizelki. Prototyp utkany był z jedwabiu, a mimo to była na tyle wytrzymały, że powstrzymywał pociski z używanej wówczas broni, chronił też przed ostrzem sztyletu.
Audio
  • Historię kamizelki kuloodpornej prześledził Michał Matus

Kazimierz Żegleń należał do Zgromadzenia Zmartwychwstańców i mieszkał w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Wtedy też stał się świadkiem zamachu na burmistrza Chicago, w efekcie którego Carter Harrison zmarł: - Ksiądz Żegleń postanowił zabezpieczyć potencjale ofiary przed śmiercią od kuli i postanowił zbudować lekki, przenośny pancerz - mówi Marcin Ochman, kustosz z Muzeum Wojska Polskiego. - W 1897 roku opatentował swój wynalazek i tak powstał pierwszy kuloodporny pancerz indywidualny.
Kamizelki składała się z kilkunastu warstw gęsto tkanego jedwabiu impregnowanego specjalną substancją, której skład konstruktor utrzymywał w tajemnicy. Równolegle w swojej wiedeńskiej pracowni Jan Szczepanik testował kuloodporny materiał. Okazało się, że rozpięta na parawanie tkanina, wzmocniona warstwą cienkiej blachy, zatrzymywała nie tylko kule z rewolweru kaliber 8 mm, ale nawet z karabinu Mannlicher, które przestrzeliwały na wylot stalową blachę o grubości 12 milimetrów z odległości 100 m.
 - Kamizelki kuloodoporne polskich projektantów straciły rację bytu, kiedy to na horyzoncie pojawił się nowoczesny pocisk o dużej przebijalności i energii - tłumaczy rozmówca Michała Matusa. - Wyszły one z użycia jeszcze przed I wojna światową, a ich miejsce zajęły przeciwodłamkowe pancerze ochronne wykonane z płyt stalowych.
Jakie były dalsze losy polskiego wynalazku dowiesz się słuchając materiału Michała Matusa z "Czwartego wymiaru".
kul

Czytaj także

Jak przygotować samochód do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:21
To wbrew pozorom wcale nie jest błahy problem. Nawet opony zimowe w Polsce zmienia się dużo później niż na całym świecie. Zdaniem gościa Czwórki, czekanie na śnieg, to duży błąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile płacimy z świąteczne światełka?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 10:00
W najbliższym "Czwartym Wymiarze" sprawdzimy ile lampek jest potrzebnych, by rozświetlić miejskie ulice, a także ile to kosztuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

rozGRYwka: Czym różni się prezes od dyrektora?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 19:24
Szybka, dynamiczna i kreatywna - taka jest "Pictomania", gra na którą długo czekali polscy fani. A skoro planszę mamy już na stole, czas wziąć flamastry w dłoń i do dzieła!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nudzą cię kąpiele w wannie? Weź prysznic z tv i mp3

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 18:18
Zajmuje mniej miejsca i zużywa mniej wody. Na dodatek czasami wyglądem przypomina statek kosmiczny. Nowoczesne kabiny prysznicowe zdobywają serca projektantów wnętrz.
rozwiń zwiń