Michał Kanarkiewicz: życie jest jak gra w szachy. Naucz się jej zasad

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 07:45
- W szachach uczymy się od początku, że każda mądra decyzja przybliża nas do sukcesu, a każda błędna decyzja nas od niego oddala. Zrozumienie tej - tylko pozornie prostej - korelacji bardzo ułatwia życie - tłumaczył Michał Kanarkieiwcz, mistrz szachowy, promotor tej gry i mówca motywacyjny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

shutterstock_praca zdalna 1200.jpg
Szczęście w pracy i dzięki pracy. "Poczuj sens tego, co robisz"

- Jestem wielkim zwolennikiem planowania, a szachy nas tego uczą. Można żyć w stylu "carpe diem", ale przyszłość jest wynikiem planowania i realizowania tych planów: działań obliczonych na konkretny skutek - tłumaczył ekspert. - To się sprawdza nawet, jeśli nie zdołamy zrealizować 100 proc. założeń. Przekłada się też na samoocenę, bo bycie pewnym siebie jest odzwierciedleniem naszych wyników.

Posłuchaj
38:25 Czwórka/Strefa prywatna 13.01.2021.mp3 Michał Kanarkiewicz o tym, jak szachy "układają" nam życie i pomagają skutecznie je zaplanować (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Szachy, zdaniem gościa Czwórki, uczą także innej "cennej życiowej umiejętności" - przegrywania. - I to bardzo szybko. Na pierwszy turniej zawsze jedziemy z wielkimi marzeniami, i najczęściej przegrywamy - opowiadał Michał Kanarkiewicz. - Jest to więc bardzo ważna kompetencja. W życiu nie ma jednak porażek, są tylko lekcje i wierzę, że tak trzeba o tym myśleć - mówił gość Czwórki. 

jakub bączek webinar 1200.jpg
Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście? [WIDEO]

Posłuchaj także:

W życiu Michała Kanarkiewicza szachy obecne są już właściwie od wczesnego dzieciństwa. - Odegrały ogromną rolę - mówił mistrz szachowy w Czwórce. Gra nieodłącznie związana jest z niełatwym dzieciństwem gościa Czwórki i jego następstwami, czyli dzisiejszym syndromem DDA. Jak przekonywał, w Polsce syndrom DDA to "dość rozpowszechniona choroba, która wymaga pracy terapeutycznej". - Ludzie się tego wstydzą, albo są z tego powodu piętnowani. Mówienie głośno o sobie jako o dorosłym dziecku alkoholika jest aktem odwagi, ale wierzę, że taka transparentność wobec samych siebie i otoczenia jest bardzo pomocna. Pomaga nam żyć spójnie, a to jeden z głównych elementów szczęścia - mówił gość Czwórki.

Jako dziecko nie chciałem być "przegrywem". Okazało się, że szachy zmieniają życie. Mogą pomóc je uratować Michał Kanarkiewicz

Czytaj także:

I jak podkreślał, dziś szachy rozpowszechnione są m.in. dzięki serialowi "Gambit Królowej", ale dawniej były mniej dostępne. - Jednak dzięki produkcjom telewizyjnym: serialom i programom, które powodują efekt "kuli śnieżnej", każde dziecko może się rozwijać dzięki tej grze - podkreślał gość Czwórki. 


Michał Kanarkiewicz/fot. PAP/Leszek Szymański Michał Kanarkiewicz/fot. PAP/Leszek Szymański

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Michał Kanarkiewicz (szachista, strateg, mówca motywacyjny, prowadzi program "ABC Szachów w TVP. Organizator Szachowych Mistrzostw Gwiazd na PGE Narodowym, autor sześciu książek, w tym "Strategie Szachowych Mistrzów w Biznesie")

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 20.09

kd

Czytaj także

Gdy zwykłe "odejdź" nie wystarczy. Jak działają stalkerzy?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 10:01
Pojęcie "stalking" pochodzi z języka angielskiego i oznacza skradanie się bądź podchody. Choć najczęściej myślimy o stalkingu w kontekście celebrytów i gwiazd, "swojego" stalkera może mieć każdy z nas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dalekosiężne plany - czy w ogóle warto je robić?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 11:48
- Naszym życiem rządzą dwa porządki: prawo panowania, które daje nam kontrolę i poczucie bezpieczeństwa oraz prawo przypadku. Kiedy nic nie planujemy, tak naprawdę planujemy porażkę - przekonuje trenerka gwiazd Karolina Karolczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mamy już 45 lat. Historia radiowej Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 14:50
2 stycznia 1976 roku o godz. 5.59 rozpoczął nadawanie Program IV Polskiego Radia. - To, co łączy obecną Czwórkę i tę sprzed lat, to odbiorcy. Program IV PR był skierowany do młodzieży, choć na początku dziennikarze przygotowywali materiały dla całego radia - mówi Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń