Kolarstwo jak F1

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 18:34
Rower towarzyszy człowiekowi od około 200 lat. Przez ten czas zmieniała się jego konstrukcja w zależności od tego do jakiej dziedziny kolarstwa był przewidziany.
Audio

W 1791 roku we Francji powstał dwukołowy drewniany pojazd bez kierownicy, któremu nadano nazwę celeryfer. Ta konstrukcja dała początek późniejszym bicyklom i welocypedom (powstałym na Wyspach Brytyjskich) i doprowadziła do wynalezienia roweru we współczenej formie.

Brytyjczycy mieli także duży wpływ na rozwój kolarstwa jako dyscypliny sportowej. To oni przenieśli napęd na tylne koło, co pozwoliło na zmniejszenie rozmiarów przedniego koła. To oni wymyślili przerzutki. Pierwszy szosowy wyścig kolarski został jednak rozegrany... we Francji w 1869 roku na trasie Paryż-Rouen.

Wraz z powstawaniem innych dziedzin kolarstwa powstawały specjalne rowery do kolarstwa przełajowego, torowego czy górskiego. Równocześnie z poprawą jakości osprzętu starano się zmniejszyć masę rowerów wyczynowych. Zamiast stosowanej na początku stali a później aluminium, wprowadzono karbonowe i tytanowe ramy. By zmniejszyć opory powietrza m.in. zastosowano specjalne opływowe kaski, obniżono kierownicę. Ale to odnosi się głównie do kolarstwa torowego i jazdy na czas. W wyścigu szosowym ze startu wspólnego wciąż dużo bardziej liczy się taktyka niż sam sprzęt.

Ostatnio do kolarstwa wkracza technika niemal kosmiczna, niemal dokładnie taka sama jak stosowana w F1. Znana z Formuły 1 firma McLaren stworzyła zaawansowany system bezprzewodowego przesyłania bieżących informacji o stanie zdrowia i kondycji fizycznej.

Specjalne sensory zamontowane na rowerze i przymocowane do pleców zawodnika na bieżąco przekazują wszelkie dane sztabowi trenerskiemu, który może je analizować i dostosować taktykę wyścigu czy też uprzedzić ewentualny defekt roweru.

A jak zmienił się rower szosowy od czasów występów Zenona Jaskuły - wicemistrza olimpijskiego w wyścigu drużynowym z Seulu w 1988 roku oraz trzeciego kolarza Tour de France z 1993 roku?
Posłuchajcie załączonego pliku dźwiekowego

Darek Matyja

Czytaj także

Jaki rower i dla kogo? Skorzystaj z rad mistrza świata

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 22:30
Za oknem już wiosna, wiec to ostatni dzwonek, żeby zadbać o rower. Jeśli chcemy wyruszyć na kolarska wycieczkę lub tylko jeździć na rowerze w wakacje, trzeba do tego przygotować i naszego stalowego rumaka, i siebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poczet polskich medalistów z Londynu - Sylwia Bogacka

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 15:00
Wicemistrzyni olimpijska w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na dystansie 10 metrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektronika wdziera się do futbolu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 20:00
Jedna z najbardziej konserwatywnych dyscyplin sportowych - piłka nożna, nie będzie się już dłużej opierać wprowadzeniu nowoczesnych technologii pomagających sędziom.
rozwiń zwiń