Domena publiczna. Co wolno nam ściągać z sieci?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 12:53
- Domena publiczna to wszystkie te utwory, zasoby kultury, co do których nie ma wątpliwości, że możemy z nich korzystać w dowolny sposób - tłumaczyła Ewa Majdecka z Centrum Cyfrowego.
Audio
  • Do których utworów w sieci mamy nieograniczony dostęp? (Stacja Kultura/Czwórka)
Aktywność w internecie. Na co uważać, by nie złamać prawa pobierając pliki?
Aktywność w internecie. Na co uważać, by nie złamać prawa pobierając pliki?Foto: Glow Images/East News

Ewa Majdecka Do domeny publicznej w tym roku przeszła m.in. piosenka "Happy Birthday", dzięki czemu już swobodnie możemy ja wykonywać publicznie

Początek roku kalendarzowego to symboliczna data, w której "uwalniają się" z ograniczeń praw autorskich dzieła kolejnych artystów, którzy zmarli co najmniej 70 lat wcześniej. Ich utwory stają się dostępne dla każdego, stanowiąc od tej chwili własność publiczną. - Ten czas jest według mnie dosyć długi, nie miałabym nic przeciwko temu, by go skrócić - mówiła w Czwórce Misia Ff, wokalistka.

Jak tłumaczyła w Czwórce ekspertka, zanim pobierzemy jednak plik z sieci i wykorzystamy go do własnych celów, należy upewnić się, że mamy prawo to zrobić. - Warto korzystać z zasobów portali związanych z Wikipedią, sprawdzając licencje poszczególnych plików, ale także oficjalnych serwisów różnych instytucji kultury - mówiła Majdecka.

Jak szukać w wyszukiwarkach plików, do wykorzystania których mamy prawa? Gdzie szukać obrazów, a gdzie dźwięków? Dzieła których artystów zostały uwolnione z początkiem 2017 roku i jak możemy je wykorzystywać? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. Zaś wokalistka Misia Ff zdradziła także, jakie plany koncertowe ma na 2017 rok i czym w najbliższych tygodniach i miesiącach planuje zaskoczyć swoich fanów.

Ewa Majdecka W większości krajów prawa wygasają po 70 latach od śmierci autora, ale w niektórych, np. w Kanadzie ten czas jest krótszy i wynosi 50 lat. W Meksyku zaś to ok. 100 lat.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Ewa Majdecka (Centrum Cyfrowego), Misia Ff (Michalina Furtak, wokalistka, basistka, korzysta z domeny publicznej)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 10.15

kd/jsz


Czytaj także

Bądź kreatywny i "Zrób sobie prezent"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 14:08
Już 4 grudnia Muzeum Warszawskiej Pragi zamieni się w manufakturę, w której będzie można wymyślać i tworzyć oryginalne prezenty pod kątem doświadczonych rzemieślników i artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikie lata 80. Tomasz Stańko w chwilach zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 11:50
- Gdyby nie mój wiek kazałbym się powiesić za nogi nad nim grającym na trąbce i z tej perspektywy zrobiłbym mu jeszcze jeden portret - opowiada Krzysztof Gierałtowski, jeden z autorów zdjęć prezentowanych na wystawie poświęconej słynnemu jazzmanowi - Tomaszowi Stańko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe" "La La Land", "Manchester by the Sea" i "Zombie express"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 14:40
Był zdecydowanym faworytem tegorocznych Złotych Globów i kto wie, czy w równie pięknym stylu nie wygra gali Oscarów. - W tym filmie naprawdę nie jest trudno się zakochać - ocenia "La La Land" krytyk Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń