Murakami jak Beatlesi

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 16:13
Literatura z i o Japonii już od dłuższego czasu szturmuje europejskie rynki wydawnicze i cieszy się coraz większym powodzeniem. A jej niekwestionowanym królem jest Haruki Murakami.
Audio
  • O japońskiej literaturze rozmawiają autorki cyklu "Look na book"

 - Murakami jest jednym z najpopularniejszych japońskich pisarzy, który otrzymał wszystkie możliwe do zdobycia nagrody literackie w swoim kraju - opowiadają Sylwia Stano i Zosia Karaszewska. - Ale krytycy zarzucają mu, że w swoich książkach nie przemyca japońskich tradycji i tworzy historie pozbawione wyraźnego kontekstu kulturowego. Jego bohaterowie nie piją sake, nie jedzą sushi, palą za to papierosy, słuchają płyt winylowych i są na wskroś zamerykanizowani.
Autor wzbudza skrajne emocje. Dla jednych jest magikiem, dla innych hochsztaplerem. Postanowił zostać pisarzem w wieku 29 lat, w trakcie meczu meczu baseballowego. 12 miesięcy później napisał pierwszą powieść, zgłosił ja na konkurs i otrzymał prestiżową nagrodę Gunzō. Dziś w największych japońskich księgarniach książki Murakamiego w dniu premiery rozchodzą się zaledwie w kilka minut .
- Odmienne podejście do japońskiej tradycji prezentuje amerykański pisarz Arthur Golden - mówią autorki cyklu "Look na book". - Swoją debiutancką powieść oparł na życiu najsłynniejszej gejszy Mineko Iwasaki .
"Wspomnienia gejszy" ukazały się w 1997 roku. W 2005 na ekrany kin trafiła ekranizacja książki Goldena w reżyserii Roba Marshalla. Film zdobył 3 Oscary w kategoriach Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia i Najlepsze Kostiumy.

Posłuchaj nagrania ze "Stacji Kultura" , a dowiesz na czym polegały kontrowersje wokół "Wyznań gejszy" i czy Murakami zasługuje na literackiego Nobla.

Tutaj znajdziesz książki polecane w cyklu "Look na Book" > > >  

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Japonia sushi
Czytaj także

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Książki Lindgren to gotowy scenariusz, jak się bawić z dzieckiem"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 11:00
„Są rzeczy, które się musi zrobić, bo inaczej nie jest się człowiekiem” - tak brzmi motto "Braci Lwie Serce" Astrid Lindgren. Wersja drukowana książki doczekała się cyfrowego przekładu. Audiobook czyta Edyta Jungowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chodzę i myślę, a to jest taka mało spektakularna część pracy pisarza"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 13:00
- Mało który autor rozbija się sportowym samochodem i prowadzi wyjątkowo bujne życie - mówi Jarosław Grzędowicz autor sagi "Pan Lodowego Ogrodu” i dodaje, że rozmowa z pisarzem o jego życiu osobistym może być wyjątkowo nudna.
rozwiń zwiń