Poz_Modern w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 11:48
Druga edycja międzynarodowego festiwalu Poz_Modern odbyła się 2 września 2011 roku w poznańskim Centrum Kultury Zamek.
Audio

Ideą Festiwalu jest prezentacja najciekawszych zjawisk we współczesnej muzyce alternatywno-awangardowej. Po niezwykle udanej pierwszej edycji z elektryzującym finałowym koncertem duetu ANBB (Alva Noto & Blixa Bargeld), tegoroczna prezentacja była równie ekscytująca. Ponownie gościliśmy elitę europejskiej sceny w intrygujących scenicznych konfiguracjach – Christian Fennesz, wybitny wiedeński dekonstruktor brzmień gitary, zaprezentował swój niezwykły set ze stowarzyszeniem efektownych projekcji video autorstwa Lillevana – jednego z najbardziej cenionych w tej dziedzinie artystów na świecie. Nie mniej ciekawy był wspólny występ znakomitej islandzkiej wiolonczelistki Hildur Guðnadóttir u boku BJ Nilsena – szwedzkiego poszukiwacza inspirowanych dźwiękami natury elektronicznych preparacji.

Poz_Modern zaprasza do obcowania z dźwiękami i obrazami skupionymi, ale o uniwersalnej, nieortodoksyjnej intensywności, zmuszającymi do wysiłku, ale bez uciekania się do radykalnego eksperymentu, wielowątkowymi, ale szukającymi uniwersalizmu, niepokojącymi, ale poszukującymi ulotnego piękna. Niezwykła aura Dziedzińca Rożanego stwarza idealną scenerię dla wysmakowanych brzmień i obrazów.


CHRISTIAN FENNESZ - rocznik 1962, austriacki kompozytor muzyki elektronicznej. Przy użyciu gitary i laptopa tworzy wielowarstwowe konstrukcje łączące melodie i konwencjonalne instrumenty ze zgrzytami, nieregularnymi zakłóceniami i falami szumu. Mieszka i pracuje w Wiedniu.
Fennesz znany jest z kolaboracji z muzykami reprezentującymi różne stylistyki, na swoim koncie ma współpracę m.in. z Ruichim Sakamoto (znanym autorem muzyki filmowej – m.in. “Mały Budda” Bertolucciego), Kiethem Rowe'm, a także Sparklehorse'm. Razem z Peterem Rehbergiem i Jimem O'Rourke'm tworzył trio Fenn O'Berg, natomiast David Sylvian zaśpiewał na albumie Fennesza zatytułowanym "Venice", ten zaś odwdzięczył mu się skomponowaniem muzyki do utworu "A Fire in the Forest" z płyty "Blemish" Sylviana. Artysta ma na koncie również występy z Mike'm Pattonem, liderem grupy Faith No More.
Fennesz przyznaje się do inspiracji twórczością grupy Beach Boys, korzeni jego muzyki można się doszukiwać również w twórczości duetu Fripp & Eno z lat 70-tych.

LILLEVAN - mieszkający w Berlinie artysta video. Zaangażowany w film, animację i muzykę jest od wczesnego dzieciństwa, tworzy od ponad 15 lat. Jego prace często określane są jako odkrywanie historii kina, szukanie nowych połączeń pomiędzy widzem i ekranem, rzeczywistością i projektowanym obrazem. Jego ostatnie prace eksplorują relacje łączące historię światła, ewolucję oka i rozwój kina, Lillevan zadaje pytania na temat archeologii mediów, studiów percepcji i historii technicznej wizualizacji.
Największą sławę zdobył kreując oprawę wizualną dla duetu Rechenzentrum, w międzyczasie współpracując z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne: operę, muzykę klasyczną czy minimal techno. Na swoim koncie ma kolaboracje m.in. z Vladislavem Delayem czy Mortonem Subotnick'em, podczas Poz_Modern zaprezentował się u boku Fennesza.

HILDUR GUÐNADÓTTIR
- urodzona w 1982 islandzka wiolonczelistka znana m.in. ze współpracy z Pan Sonic, Throbbing Gristle czy Múm, jak również ze swojego solowego projektu Lost In Hildurness. Jako członkini Storsveit Nix Noltes, zmieniającego się składu 7-10 islandzkich muzyków grających tradycyjną bułgarską i grecką muzykę taneczną, koncertowała dwukrotnie po Stanach Zjednoczonych wraz z Animal Collective.
Swój debiutancki album "Mount A" Hildur wydała w 2007 roku, następny - "Without Sinking" w 2009. Poza grą na wiolonczeli, artystka również śpiewa i aranżuje muzykę chóralną - m.in. dla koncertów Throbbing Gristle w Austrii i Londynie. Napisała też muzykę do sztuki "Sumardagur" wystawianej w Islandzkim Teatrze Narodowym.

BJ NILSEN - pochodzący ze Szwecji artysta dźwięku, mieszka i pracuje w Sztokholmie. Swoją przygodę z muzyką eksperymentalną zaczął bardzo wcześnie, zainspiroway przez wczesne eksperymenty z taśmami analogowymi. Swoje pierwsze nagrania opublikował w roku 1990, w wieku 15 lat. W 1996 roku Nilsen rozpoczął badania nad dźwiękami natury i ich wpływem na człowieka oraz zainteresował się nagraniami w terenie i percepcją czasu i przestrzeni poprzez doświadczenie dźwięku. Poza Hildur Guðnadóttir, współpracował też z Chrisem Watsonem i zespołem Stilluppsteypa.

Czwórka objęła Drugi Międzynarodowy Festiwal Poz_Modern swoim patronatem. Na naszej antenie rozdawaliśmy wejściówki na imprezę!

Impreza odbyła się 2.09.2011 na Dziedzińcu Różanym Centrum Kultury “ZAMEK” w Poznaniu.

KaW/materiały prasowe

Czytaj także

Przeciętni

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 14:39
Autorski projekt grupy fotograficznej Zorka Project (Monika Bereżecka, Monika Redzisz), realizowany od 2008 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta tygodnia: Łona i Webber "Cztery i pół"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2011 18:18
Przed premierą swojej najnowszej płyty Łona i Webber policzyli dokładnie wydane dotychczas krążki. W wyniku tych rachunków nowy album duetu otrzymał miano "Cztery i pół". Płyta ukazała się pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Total Odlot z UFO

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 11:49
W niedzielę UFO odlatuje z pl. Na Rozdrożu w Warszawie. To ostatni weekend, kiedy będziecie mogli się tam bawić. Poznaj szczegóły ostatniej kosmicznej imprezy.
rozwiń zwiń