Przeciętni

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 14:39
Autorski projekt grupy fotograficznej Zorka Project (Monika Bereżecka, Monika Redzisz), realizowany od 2008 roku.

Projekt jest swego rodzaju współczesnym zapisem socjologicznym, modelem do zbadania sąsiadujących ze sobą społeczeństw pod kątem ich narodowego i indywidualnego poczucia przeciętności. Na wystawie znajdą się dziesiątki portretów fotograficznych osób, które uznały siebie za postaci zwyczajne, oraz teksty ilustrujące obraz, opracowane przez Monikę Redzisz. W trakcie projektu okazało się, że -pojęcie przeciętności we współczesnych czasach nie jest jednoznacznie negatywne. Jego interpretacja zależy od stopnia wykształcenia, statusu materialnego, światopoglądu. Polskie (2008), rosyjskie (2010) i czeskie (2011) sesje pozwoliły na stworzenie interesującego albumu różnorodnych postaw. Autorki dowiodły, że bohaterów fotografii – przedstawicieli od wieków sąsiadujących narodów – łączy więcej niż można było przypuszczać. Choć dzieli przeszłość, to wiąże po-transformacyjna współczesność: podobne marzenia, wyrażane uczucia, potrzeba bliskości, wiara i chęć przynależności do grona… choćby przeciętnych, ale europejczyków. Barwne portrety o charakterze dokumentalnym pozwalają na porównania, ale są też pochwałą codzienności. Bez retuszu i upiększeń spoglądają na nas całe rodziny, partnerzy, osamotnieni mężczyźni i kobiety z dziećmi. Autorki zawsze fotografują postaci w bezpośrednim kontakcie z kamerą, spojrzenie w obiektyw wyzwala bowiem napięcie, dzięki któremu wierzymy w prawdziwość tego przekazu.

 

Szczególnie jest to widoczne w przewrotnie zatytułowanym cyklu Przeciętni. Nabór do projektu każdorazowo odbywał się poprzez prasowy anons. Efektem jest realizacja bogatego w typy ludzkie cyklu, gdzie ujawniła się skłonność artystek do umiejętnego wydobywania skrywanych osobowości. Wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii będzie premierowym pokazem wszystkich części cyklu jednocześnie!

 

Zorka Project to jedna z najciekawszych polskich, współczesnych grup fotoreporterskich, istnieje od 2000 roku, tworzą ją warszawianka Monika Redzisz (rocznik 1974) i  pochodząca z Gdańska Monika Bereżecka (rocznik 1974). Prezentują nurt tzw. nowego dokumentalizmu w fotografii. Obie są absolwentkami Wydziału Komunikacji Medialnej – Fotografii ASP w Poznaniu, Redzisz – także Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowane głównie socjologicznym portretem, przełamują społeczne tabu w zakresie medialnego wizerunku kobiet i mężczyzn, ról społecznych i płciowych. Tematem ich cykli są często marginalizowane społeczności mniejszościowe, na przykład np. drag quin, uchodźcy (m.in. w cyklu Wietnamczycy z 2001), jak również grupy zawodowe: kierowcy tirów, pracownicy cyrku, tramwajarki, kulturyści.

Kuratorką wystawy jest Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka kierownik Gdańskiej
Galerii Fotografii, Działu Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Wystawa Przeciętni grupy Zorka Project znajduje się w Gdańskiej Galeri Fotografii, w dziale Muzeum Narodowego w Gdańsku ul. Groblal I 8/11 w Gdańsku.

Czytaj także

PIĘCIOBÓJ FOTOGRAFICZNY 2011

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 11:36
wielki konkurs fotopolis.pl 13 czerwca - 13 października 2011
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grandhotel. Powieść nad chmurami Jaroslava Rudiša

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 12:12
Pomiędzy ziemią a niebem, w hotelu – cudzie architektury na szczycie góry Ještěd, nad Libercem rozgrywa się akcja powieści nad chmurami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prestiżowy cykl debat śniadaniowych IT BREAKFAST dla Profesjonalistów!

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 18:47
Prezentujemy unikalny cykl prestiżowych debat śniadaniowych w Polsce o nazwie IT BREAKFAST, którego podstawowym założeniem jest ciągłe wspieranie środowisk Liderów, Profesjonalistów jak również użytkowników rozwiązań informatycznych w ich codziennej działalności.
rozwiń zwiń