"Kanony kobiecego piękna" - debata Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 12:53
W środę 16 listopada w warszawskim klubie Niebo odbyła się specjalna debata Czwórki poświęcona kanonom kobiecego piękna. Razem z naszymi ekspertami i publicznością rozważaliśmy, w jakim kierunku dążą współczesne trendy piękna przede wszystkim wśród kobiet, ale także u mężczyzn.
Audio
  • Debata Czwórki: "Kanony Kobiecego Piękna" (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)
Debata Czwórki: Kanony Kobiecego Piękna w warszawskim klubie Niebo
Debata Czwórki: "Kanony Kobiecego Piękna" w warszawskim klubie NieboFoto: Czwórka

W dyskusji wzięła udział czwórka specjalistów: Natalia Hatalska - analityk trendów w dziedzinie alternatywnych form komunikacji marketingowej, Katarzyna Miller - psycholożka, psychoterapeutka, felietonistka i publicystka, Anna Jupowicz-Ginalska - wykładowca PR na Uniwersytecie Warszawskim oraz Michał Zaczyński - dziennikarz, felietonista, ekspert ds. mody. Debatę prowadziły Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska.

Punktem wyjścia debaty był krótki przegląd zmieniających się kanonów kobiecego piękna na przestrzeni historii - od Kleopatry poprzez barokowe kształty do współczesności.

Czym dla nas jest dziś piękno? - Piękno jest subiektywną potrzebą ludzką, a uroda to sprawa umowna, to, co widzimy na okładkach - przekonywała Katarzyna Miller. Dlaczego zatem poddajemy się kanonom piękna narzucanym z zewnątrz i porównujemy się z innymi? Według uczestniczącej w debacie psycholożki to wielki problem naszych czasów.

Bardzo duży wpływ na nasze postrzeganie kobiecego piękna ma świat mody, który według Michała Zaczyńskiego ciągle pozostaje konserwatywny - na okrągłe kształty czy zmarszczki u modelek wciąż reagujemy ze zdziwieniem. - Istnieje jednak w modzie zjawisko przenikania się płci, a i mężczyźni coraz częściej zauważają, że bycie kobietą jest fajne - mówił specjalista.   

Ważnym punktem dyskusji była kwestia kanonów piękna w mediach społecznościowych - przyjrzeliśmy się zjawisku nieustannego kreowania wizerunku w sieci, które dla wielu współczesnych kobiet jest wręcz obsesyjnym zajęciem. - Nie ma jednolitego wizerunku kobiet w mediach społecznościowych, tak samo, jak nie ma jednego kanonu. One ciągle się zmieniają - wyjaśniała Anna Jupowicz-Ginalska.  

A co nam mówią najnowsze trendy? Czy obecnie jesteśmy w stopniowym odwrocie od szalejącego kultu perfekcji, młodości i smukłej sylwetki? Według Natalii Hatalskiej można zauważyć dwie dominujące tendencje. - Mamy trend na naturalność, a także przesunięcie od piękna zewnętrznego do wewnętrznego. Nie chcemy poddawać się wymaganiom stawianym przez otoczenie - przekonywała ekspertka.

Czy tendencja ta się utrzyma? Jakie są jej przejawy w kampaniach reklamowych? Co trzeba sobie uświadomić, aby budować poczucie własnej wartości? Oraz kiedy to, co jest dzisiaj inne, stanie się normalne? Także na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w Czwórkowej debacie. Zapraszamy do wysłuchania jej nagrania.

***

Tytuł audycji:  Debata Czwórki: "Kanony Kobiecego Piękna". Transmitowana w audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem"  

Prowadzą:  Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Goście: Natalia Hatalska (analityk trendów w dziedzinie alternatywnych form komunikacji marketingowej), Katarzyna Miller (psycholożka, psychoterapeutka, felietonistka i publicystka), Anna Jupowicz-Ginalska (wykładowca PR na Uniwersytecie Warszawskim) oraz Michał Zaczyński (dziennikarz, felietonista, ekspert ds. mody)

Data emisji: 16.11.2016

Godzina emisji: 17.06

jsz/mc

Czytaj także

Jacqueline Kennedy. "Pierwsza Dama cierpliwa i piękna"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 12:40
Jacqueline Kennedy była ulubienicą Ameryki i zakładniczką swojej życiowej roli. - Często musiała gryźć się w język, bo rozumiała, że jest tylko dodatkiem do prezydenta. Pięknym, ważnym, ale drugoplanowym - opowiada prof. Bohdan Szklarski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy podział ról? "Sprzątanie nie jest niemęskie"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 15:29
- Umiejętność gotowania i prania to nie są rzeczy niemęskie. W mojej ocenie powinien to umieć każdy dorosły człowiek - mówiła Karolina Krauze, autorka bloga "Rozwiedziona".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda haute couture wraca na ulice

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 14:50
- Przez długi czas haute couture to były ubrania, w których chodzono na co dzień. Potem projektanci zamienili wielkie krawiectwo w spektakularne widowisko, a teraz znów wraca ono do korzeni - mówi Piotr Szaradowski, autor książki "Francja Elegancja. Z historii haute couture".
rozwiń zwiń