Cypr, Łotwa, Chiny - jak słucha się radia na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 16:33
Po raz szósty obchodzimy Światowy Dzień Radia, w tym roku pod hasłem "Radio to Ty"?.? Z tej okazji w Czwórce sprawdzaliśmy m.in., jak w innych krajach słucha się rozgłośni radiowych.
Audio
  • Jak słuchają radia Rosjanie? (Światowy Dzień Radia/Czwórka)
  • Słowackie radio - co najbardziej lubią tamtejsi słuchacze? (Światowy Dzień Radia/Czwórka)
  • Co wspólnego ma radio w Polsce i w CHinach? (Światowy Dzień Radia/Czwórka)
  • W jakich językach radia słuchają Cypryjczycy? (Światowy Dzień Radia/Czwórka)
  • Radio cyfrowe zawojowało Łotwę? ( (Światowy Dzień Radia/Czwórka)
Jak słucha radia młodzież z różnych stron świata? To sprawdzała w Czwórce Justyna Tylczyńska
Jak słucha radia młodzież z różnych stron świata? To sprawdzała w Czwórce Justyna TylczyńskaFoto: Shutterstock.com/Rawpixel.com

radio radioodbiornik 1200.jpg
Kobiece głosy z lat 30. Tak brzmiało kiedyś radio

Światowy Dzień Radia obchodzony jest w tym roku po raz szósty. Jego celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej i mediów na znaczenie radia na świecie oraz zachęcenie do inwestowania w publiczny dostęp do informacji za pośrednictwem jednego z najpopularniejszych środków przekazu. - Na przykład na Cyprze ogólnodostępnych stacji można posłuchać po grecku, angielsku, turecku czy nawet rosyjsku i arabsku, ale tylko w wersji tradycyjnej - mówi Maria Osowska-Stawrynow, przewodnik Cypryjskiej Organizacji Turystycznej. Jak przekonuje, większość mieszkańców swoje ulubione stacje radiowe włącza w samochodach albo w pracy, korzystając z tradycyjnych radioodbiorników.

Radio wciąż pozostaje zaś najbardziej powszechnie odbieranym i jednym z najtańszych środków przekazu m.in. na Łotwie. Kraj ten, jako pierwszy z krajów bałtyckich, uruchomił emisję DAB+. 

Dużą popularnością radio cieszy się także w Rosji, gdzie największą słuchalność ma radiostacja Echo Moskwy. Większość programów tworzona jest na podstawie pytań nadesłanych przez słuchaczy. Mieszkanka Moskwy, JUNA przyznaje, że Rosjanie słuchają radia w sposób tradycyjny.

Zobacz także Dziennikarze muzyczni Czwórki z okazji Światowego Dnia Radia <<<

Polskie Radio rozpoczęło współpracę z Radiem i Telewizją Prowincji Syczuan. Płyty wydane przez polskiego nadawcę emitowane były przez cały styczeń w chińskiej w radiostacji muzycznej Radio FM 95,5. - Radio w Chinach jest bardzo popularne i wśród młodszych i starszych mieszkańców - mówił w rozmowie z Czwórką Alison, Chińczyk mieszkający w Polsce.

V4 - to projekt wspólnej audycji radiowej krajów Grupy Wyszehradzkiej zainicjowanej przez Prezes Zarządu Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk. Celem wspólnego programu ma być przybliżanie spraw społecznych, kulturalnych, a także turystycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Programy będą realizowane w językach ojczystych czterech krajów. - W Polsce, w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech radia słucha się w podobny sposób, najczęściej w samochodach i domach - mówiła w rozmowie z Czwórką Lena, Polka mieszkająca w Bratysławie.

***

Materiały przygotowała: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 13.02.2017

mat. pras./kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Żyletka, ołówek i kabel, czyli... radio

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 12:40
Przepis na radioodbiornik domowej roboty przedstawiliśmy w audycji "Nawiedzeni" w przeddzień Światowego Dnia Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Nidzworski: swoją muzykę słyszę w ciszy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 15:00
- Cisza i szeroko rozumiana przestrzeń są dla mnie największą inspiracją i najlepszym polem do działania - opowiada saksofonista i kompozytor, Szymon Nidzworski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Nowicki kontra Bonus BGC i Molesta

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 10:36
W naszym kąciku literackim, w cyklu "Rap na serio" tym razem zagościł znany aktor Łukasz Nowicki.
rozwiń zwiń