Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 14:00
Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego radiowa Czwórka rozpoczęła już w sobotę 29 lipca. Co działo się i dzieje na naszej antenie?
Godzina W 1 sierpnia 1944. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego Agatona z batalionu Pięść na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do Śródmieścia. Od prawej kolejno kamienice: pl. Kazimierza Wielkiego 8, 10 i 12, w tle po lewej budynek na posesji Wronia 3
Godzina "W" 1 sierpnia 1944. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do Śródmieścia. Od prawej kolejno kamienice: pl. Kazimierza Wielkiego 8, 10 i 12, w tle po lewej budynek na posesji Wronia 3Foto: Stefan Bałuk, Muzeum Powstania Warszawskiego
harcerze 1200.jpg
II wojna światowa. Jak walczyli harcerze?

Gośćmi "Zaklinaczy Czasu" byli członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej - organizacji pielęgnującej przedwojenne tradycje. Autorzy audycji w kolejne soboty sierpnia po godz. 15.00 będą wracali do wspomnień uczestników Powstania, aby rozmawiać o tym, jak pielęgnować pamięć o ważnych dla Polaków wydarzeniach i zachęcać młodych słuchaczy do szukania wokół siebie śladów historii. Wśród zaproszonych gości znajdzie się m.in. Michał Wójcik, historyk, autor książki "Teraz’44. Historie".

janołdakowski1200.jpg
Ołdakowski w rocznicę wybuchu Powstania: budujmy wspólnotę

31 lipca w poniedziałek autorzy audycji "TOP" (po godz. 17.00) przeprowadzili test aplikacji mobilnej "Pamięć Miasta", dzięki której można odwiedzić ponad 300 Miejsc Pamięci Powstania Warszawskiego, poznając bliżej historię walk Polaków w stolicy.

1 sierpnia, w dzień wybuchu Powstania Warszawskiego w "Stacji Kultura" zaprosiliśmy zaś na wywiad z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, który podsumował działalność muzeum w ostatnim czasie, przedstawił program wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami 73. rocznicy, a także opowiedział o rozwoju muzeum, jego misji i wizytach zagranicznych gości w tej instytucji.

smartfon telefon słońce kompas 1200.jpg
"Pamięć Miasta". Przewodnik po powstańczej Warszawie

Tego dnia w specjalnym wydaniu "Muzycznego Lunchu" usłyszeliśmy muzykę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu - na autorską, ponadgatunkową selekcję utworów o godz. 13.05 zaprosił słuchaczy Bartek Koziczyński.

Po 15.00 zaś w "Czacie Czwórki" Piotr Firan rozmawiał z zaproszonymi gośćmi o tym, czym Powstanie Warszawskie jest dla nas dzisiaj, a punktualnie o 17.00 Czwórka uczciła pamięć Powstańców emitując o godzinie "W" tradycyjną "syrenę", a serwis informacyjny o tej porze w całości był poświęcony Powstaniu Warszawskiemu.

pomnik powstanców 1200x660.jpg
Powstanie Warszawskie. Co dla nas dziś znaczy?

W Czwórce przedstawiamy również inicjatywę BohaterON, czyli akcję wysyłania kartek pocztowych do żyjących Powstańców. Więcej informacji na ten temat także w audycji "Pasjonauci" w sobotę 5 sierpnia po godz. 11.00.

***

Zapraszamy!

mat. pras./kd/jsz

Czytaj także

"Wira z Powstania". Książka, którą warto znać

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 12:38
O książce "Wira z Powstania. Wspomnienia" autorstwa George'a Szlachetko opowie jej tłumaczka Małgorzata Maruszkin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. "Kubuś stał się jednym z symboli"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 15:29
Kubuś to samochód opancerzony, którego nazwa pochodzi od pseudonimu żony konstruktora, Józefa Ryszarda Fernika. Historia auta jest niezwykła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tacy jak my". Powstanie Warszawskie w popkulturze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 12:33
- Gdy zastanawialiśmy się nad konwencją tego filmu dostrzegliśmy, że Powstanie Warszawskie jest bardzo mocno obecne we współczesnej popkulturze - mówiła Agnieszka Sieradzka, producent filmu "Tacy jak my".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieści powstańcze w komiksie i animacji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 10:13
Niektórym może się wydawać, że nowoczesne techniki animacji nie idą w parze z trudnym tematem jakim jest powstanie warszawskie. Nic bardziej mylnego, co udowadniają studenci Akademii Polsko-Japońskiej.
rozwiń zwiń