Piractwo tkwi tam, gdzie brak świadomości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 15:01
4 listopada w Czwórce odbyła się konferencja w ramach kampanii "Bądź świadomy", promującej poszanowanie praw autorskich w sieci.


– Na początku byłem w moich staraniach osamotniony. Patrzyli na mnie jak na wariata – mówi o walce z piractwem internetowym znany z anteny Polskiego Radia dziennikarz muzyczny Hirek Wrona. Zainicjowana przez niego w maju tego roku kampania „Bądź świadomy” jest odpowiedzią na rosnący problem kradzieży własności intelektualnej w polskim internecie. W ramach akcji 4 listopada w Czwórce odbyło się spotkanie z udziałem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, dziennikarzy i młodych internautów – adresatów przedsięwzięcia.

– Jeszcze do niedawna Polska znajdowała się na specjalnej watchliście, obejmującej kraje, w których piractwo rozpowszechnione jest na wielką skalę. Dziś w rankingach europejskich nasz kraj plasuje się już znacznie wyżej – powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. – Zmienia się stosunek młodzieży do bezprawnego pobierania i przetwarzania treści muzycznych. Niemały wpływ na polepszenie sytuacji miała właśnie inicjatywa „Bądź świadomy” zainicjowana przez Hirka Wronę – podkreślił.

Celem projektu, do którego przystąpiły też: Związek Producentów Audio-Video oraz Narodowe Centrum Kultury, jest edukacja młodzieży oraz budowanie świadomości prawnej już od najmłodszych lat, a także podniesienie poziomu wiedzy użytkowników sieci na temat konieczności poszanowania własności intelektualnej.

Akcja informacyjna ma formę spotkań, które prowadzi Hirek Wrona. Ich uczestnicy dowiadują się o zagrożeniach związanych z umieszczaniem w sieci i pobieraniem z niej nieautoryzowanych plików. Słuchacze mają także możliwość poznania procesu powstawania nagrań muzycznych, filmów i programów komputerowych. Wybór takiej formy edukacji daje ogromne szanse powodzenia w walce z łamaniem prawa i kradzieżą własności intelektualnej.

– Chcemy uzmysłowić młodzieży, jak wiele pracy kryje się za pojedynczym produktem muzycznym czy filmowym. Aby powstała jedna płyta, potrzebna jest praca ok. 107 twórców na różnych etapach produkcji – mówi Hirek Wrona.

Na stronie badzswiadomy.pl można policzyć, ile w przybliżeniu warte jest nielegalne programowanie, pliki muzyczne i filmowe, znajdujące się na naszym komputerze.


Ambasadorzy projektu:

Hirek Wrona - niezależny dziennikarz muzyczny
Bogusław Wołoszański - dziennikarz i historyk
Łukasz "Mrozu" Mróz - artysta
Amila Zazu - wokalistka
Jerzy Dudek - bramkarz
DJ ADAMUS - dj
Mateusz Damięcki - aktor
Elektryczne Gitary - zespół muzyczny
Jędker Realista - wokalista
Dorota Miśkiewicz - wokalistka

 

mat. prasowe/Am/ŁSz

Czytaj także

Nowości na DVD pod patronatem Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 14:00
Na sklepowe półki trafiają właśnie wydania DVD popularnych filmów i seriali. Polecamy sezon 2 serialu "Californication", serlial "Misja" oraz filmy "Spis cudzołożnic", "Teoria wielkiego podrywu", "Szare ogrody", "Zawrócony" i "Wyrok na Franciszka Kłosa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka poleca trzy powieści

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2010 13:00
„Żołnierze grzechu” Andrzeja Ziemiańskiego, „W komnatach Wolf Hall” Hilary Mantel i „Wyższe Sfery” Petera Hedgesa - gorące nowości pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bądź świadomy". Nie kradnij w internecie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 16:13
Projekt "Bądź świadomy" ma na celu uświadomienie młodzieży, że ściąganie z internetu pirackich nagrań muzycznych, filmów czy programów komputerowych to kradzież.
rozwiń zwiń