Biegiem z Bargielem. O "Szybkiej Turze" w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 19:00
26 marca startuje "Szybka Tura". Jeśli masz kondycję i odwagę, stań na starcie z Andrzejem Bargielem i biegnij na Kasprowy Wierch. 
Andrzej Bargiel
Andrzej Bargiel Foto: materiały promocyjne/screen

- Wysokie góry i narciarstwo to moje pasje, ale w tym co robię, nie akceptuję ryzyka. Z tego powodu odpuściłem próbę w 2017 roku, choć przyznam, że byłem potem rozczarowany - mówił Andrzej Bargiel na antenie Polskiego Radia po tym, jak w 2018 roku jako pierwszy człowiek zjechał ze szczytu K2 na nartach. Potem zdobył także sześciotysięcznik Laila Peak (6096 m) i też zjechał z niego na nartach. Dla ekspertów zjazd Andrzeja Bargiela z K2, to od lat 80., a dokładnie od pokonania południowej ściany przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego w 1986 roku, jest najlepszą rzeczą, jaką Polacy zrobili na tej górze. Teraz Andrzej Bargiel zachęca do wzięcia udziału w "Szybkiej Turze". 26 marca każdy, kto zarejestruje się na zawody i opłaci wpisowe, będzie miał szansę spróbować swoich sił w wyścigu na Kasprowy Wierch. Trzeba będzie jak najszybciej zdobyć na nartach skiturowych lub splitboardzie szczyt Kasprowego Wierchu, a potem zjechać z powrotem na start. Andrzej ruszy na trasę 30 minut po wszystkich, a jego zadaniem będzie wyprzedzić jak najwięcej osób.

W audycji porozmawiamy też o skoczni w Rabce-Zdrój, na której mogą szkolić się freestyle'owcy z całej Polski. Projekt roboczo nazwany jest Rababang i służy snowboardzistom oraz narciarzom wykonującym efektowne ewolucje w powietrzu. To drugie takie miejsce w Europie, które powstało na nieczynnym wyciągu narciarskim na Polczakówce. Pomysłodawcą budowy Rababang jest pochodzący z Rabki-Zdroju snowboardzista Tomasz Tylka, który pracuje dla Polskiego Związku Narciarskiego, jako koordynator Pucharu Polski w Snowboardzie, jest też trenerem snowboard freestyle.  Tomasz Tylka będzie gościem w najbliższym wydaniu audycji. 

***

Na "Co Was kręci" - w niedzielę (20.03), po godz. 11.00 - zaprasza Hanna Dołęgowska

kul

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brelok Banked Slalom 2022 - co się działo na Czarnym Groniu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 12:53
Brelok Banked Slalom to jedno z większych wydarzeń snowboardowego sezonu. W tym roku w luźnej, przyjacielskiej atmosferze na Czarnym Groniu wystartowali mężczyźni, kobiety, dzieci i osoby z niepełnosprawnościami. Czwórka objęła wydarzenie swoim patronatem.
rozwiń zwiń