Trochę ruchu. Pilates - dobry także dla mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 20:51
Pilates to forma aktywności, która wzmacnia kręgosłup, pozwala wyrzeźbić smukłą sylwetkę oraz poprawia postawę ciała. - Pilates nie służy spalaniu kalorii - mówi Patryk Tomaszewski trener pilatesu. - Jest to bardziej trening kontroli stabilizacji równowagi, ale także doskonały trening uzupełniający.
Staramy się propagować pilates wśród mężczyzn - mówi trener Patryk Tomaszewski
"Staramy się propagować pilates wśród mężczyzn" - mówi trener Patryk Tomaszewski Foto: shutterstock/Patryk Tomaszewski

Pilates - nie tylko dla pań

Tę metodę pracy z ciałem, w 1920 roku, w Nowym Jorku opracował niemiecki sportowiec Joseph Pilates. Wymyślił metodę, która nas prostuje, wzmacnia i ujędrnia ciało. Pilates to doskonała forma aktywności. Do niedawna większość na zajęciach stanowiły kobiety, jednak coraz odważniej dołączają do nich panowie. 

- Staramy się propagować pilates wśród mężczyzn. Na rynku zachodnim mężczyzn ćwiczy sporo - opowiada instruktor. - U nas jeszcze panowie uznają, że pilates to nie dla nich. Jednak trzeba wiedzieć, że ćwiczenia na sprzętach są dość wymagające. Więc można bardzo fajnie sobie uzupełnić swój program treningowy na siłowni. Będzie to bardzo fajne kombo.


Studio pilatesu - tu pomagają sprzęty

W klubach fitness z reguły pilates ćwiczymy na matach, jednak są już studia pilatesu wyposażone w maszyny. Jak zapewnia instruktor, wtedy mamy pełny obraz tej metody pracy z ciałem jako całego systemu. - W Polsce studia z takim wyposażeniem nie są jeszcze tak powszechne. Trening jest z reguły droższy i odbywa się w mniejszych grupach - mówi trener. - Sprzęty mają pomóc w treningu, który możemy sobie potem przeprowadzić w domu. Pomagają wyprowadzić ruch i zrozumieć, na czym dane ćwiczenie polega i które grupy mięśni powinny być przy jego wykonaniu angażowane.

System Pilates jest połączeniem jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. W tej metodzie liczy się jakość, a nie ilość. Pilates opiera się na sześciu zasadach - między innymi na prawidłowym oddechu, koncentracji, płynności ruchu, wdzięku i harmonii oraz na precyzji, bo tutaj liczą się jakość i dokładność, a nie ilość ćwiczeń. W opinii rozmówcy Piotra Galusa pilates zawiera także elementy treningu siłowego.


Źr. Facebook/Alter pilates studio


Równowaga i kontrola ciała

Sprzęty w większości wyposażone są w sprężyny, które mają różną rozciągliwość, sprężystość i moc. Na każdym sprzęcie, trzeba albo coś pociągnąć, odepchnąć lub przyłożyć stopę. - Tak naprawdę jest tu siła, nie taka jak na siłowni, gdzie jest praca z oporem, gdzie są duże ciężary. Jest to praca kontrolowana, ponieważ rozciągając sprężynę musisz się skupiać na ruchu w jedną i drugą stronę - tłumaczy Patryk Tomaszewski. - Koncentrujemy się na różnych rodzajach skurczu. Uczy to kontroli, po to, żeby np. na siłowni wykonywać trening z lepszą techniką, większą świadomością ruchu, bezkontuzyjnie i z większą przyjemnością.


Posłuchaj
17:42 Czwórka/4 Bieg - pilates 30.09.2022.mp3 O pilatesie opowiada trener Patryk Tomaszewski (4 Bieg/Czwórka)

 

Podczas ćwiczeń wzmacniane są zarówno mięśnie szkieletowe, jak i głębokie. Pracuje także całe ciało, a zestawy są przygotowane tak, żeby zadbać o równowagę i poczucie stabilizacji. Pilates może stanowić doskonałe uzupełnienie treningów różnych dyscyplin sportowych i ćwiczeń na siłowni. Pomoże także korygować sylwetki biegaczy i rowerzystów.


***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Patryk Tomaszewski (trener pilatesu, Alter pilates studio)

Data emisji: 30.09.2022

Godzina emisji: 16.05

aw/kor

Czytaj także

Rower. "Lek na wszystko, bez recepty"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 18:10
Rower powinien być przepisywany na receptę, ponieważ pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Godzina jazdy dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca, wyzwala endorfiny i zapobiega otyłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Breakdance. Dla tych, którzy nie lubią tańczyć w parach

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 19:40
- Breakdance to taniec, w którym nie liczy się schemat, tylko kreatywność. Przy dobrej muzyce jesteś w stanie wytańczyć prawdziwe show - opowiada mistrz Polski w tej dyscyplinie, Bartek Zimny.
rozwiń zwiń