Szyb "Maciej" - zabytek śląskiego górnictwa

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 15:00
Jednym z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego jest Szyb "Maciej" w Zabrzu. Obiekt, jakim możemy go zwiedzać dziś, istnieje już od prawie 100 lat.
Audio
  • Szyb "Maciej" - zabytek śląskiego górnictwa (Czwórka/Europejski Lunch)
Szyb Maciej w Zabrzu, fot. Studio Filmowe OesRecords
Szyb "Maciej" w Zabrzu, fot. Studio Filmowe OesRecordsFoto: Fot. Studio Filmowe OesRecords

"Maciej" jest jednym z szybów kopalni "Concordia". Maszyna wyciągowa nie jest duża. Posiada bębny o średnicy 3,25 metra. Jej sprężarka powstała w 1923 roku, ale jest całkowicie sprawna.

- Na głębokości 67-78 metrów szyb przechodzi przez poziom z okresu triasowego, a właśnie w tych warstwach znajduje się woda pitna - tłumaczy Andrzej Wandiger, przewodnik.

Czytaj także: Śląsk odkrywa wszystkie swoje skarby<<<

Atrakcją szybu jest dwubębnowa maszyna wyciągowa firmy Siemens-Schuckertwerke.

Atrakcją szybu jest dwubębnowa maszyna wyciągowa firmy Siemens-Schuckertwerke. Co ciekawe, przy okazji wycieczki Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, możemy się przekonać, że wbre obiegowym opiniom, Zabrze nie jest "czarnym" miastem. Wiosną i latem miejsce to zachwyca zielenią i ukazuje, że na Śląsku czeka nas wiele miłych niespodzianek.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "Europejski Lunch".

bc, kd, ac

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniane biblioteki - dlaczego Polacy nie czytają książek?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 14:00
Wielu z nas biblioteki kojarzą się z nudnym miejscem z niezliczonymi rzędami książek oraz starszymi bibliotekarkami łypiącymi na nas oczami spod okularów. Nic więc dziwnego, że coraz mniej osób odwiedza te miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Raz na górze, raz na dole". Czwórka w kopalni Guido

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 13:51
W kolejnej odsłonie wakacyjnej akcji "Raz na górze, raz na dole" spotkaliśmy się z wami w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Działo się!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda XXL - najważniejsze jest, aby czuć się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 17:00
Okazuje się, że rozmiary 42 i 44 ubrań są najpopularniejszymi wśród Polek. O modzie XXL i borykaniu się z nadwagą, rozmawialiśmy w Czwórce z organizatorkami Targów Size+, Urszulą Lolą oraz Magdaleną Foryś.
rozwiń zwiń