Robot, który lubi szkołę, ale potrzebuje misia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 13:35
Za 7 lat w Korei Południowej obowiązki domowe przejmie robot. W naszym kraju na razie jest to mało prawdopodobne, ale dzięki naukowcom z Instytutu Inwentyki wcale nie niemożliwe.
Audio
  • Posłuchaj reportażu Magdy Skawińskiej "Roboty wkroczą do akcji"

W grudniu 2012 roku we Wrocławiu odbyły się pierwsze w Polsce Mistrzostwa Robotów. Idea zawodów zrodziła się w Instytucie Inwentyki współpracującym z Urzędem Miejskim Wrocławia w oparciu m. in. o indywidualne i grupowe działania pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, którzy postanowili wyjść z robotami do dzieci i młodzieży.
 - Ludzie od dawna myślą, żeby pozbyć się uciążliwych prac. I dzieje się tak odkąd czeski pisarz Karol Čapek wymyślił słowo "robot" - tłumaczy profesor Piotr Wrzecioniarz, organizator i pomysłodawca mistrzostw. - A my wymyśliliśmy imprezę dedykowaną robotyce i jest to pierwsza taka inicjatywa w Europie.  
Sporą atrakcją zawodów była prezentacja prototypu pierwszego polskiego samochodu, który prowadzi samodzielnie komputer. Stworzyli go studenci z Politechniki Wrocławskiej. Pozostałe wynalazki konkurowały ze sobą w różnych kategoriach - począwszy od walk, a na robotach latających skończywszy: - Mój robot lubi szkołę i ma za mnie chodzić na lekcję - o swojej pracy opowiada mały konstruktor z wrocławskiego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Kołłątaja. - Ma w ręce misia, żeby było mu raźniej, na głowie absolwencką czapkę, a w plecaku... mój zeszyt.
Inne reportaże ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia znajdziesz tutaj > > >
Więcej o historii robotów w Polsce i na świecie, imprezie we Wrocławiu i Instytucie Inwentyki dowiesz się słuchając reportażu Magdy Skawińskiej "Roboty wkroczą do akcji"

kul

Czytaj także

Zachować tamten "klymat"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 15:00
Czy zwykła pamięć o tym, co minęło to już patriotyzm? A może wstydzimy się swoich lokalnych przyzwyczajeń, strojów, albo gwary?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak "Koteria" kotom pomagała

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 14:20
Kotka w ciągu kilku lat może wydać na świat mnóstwo małych. Żeby temu zapobiec ośrodek "Koteria" oferował opiekunom tych zwierząt darmową sterylizację. Tak było do niedawna. Teraz brakuje pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże o smaku mrożonej herbaty

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 18:10
Kiedyś były pocztówki z podróży, teraz wspomnienia z zagranicznych wojaży można zatrzymać w butelkach. Na pomysł, by kolekcjonować smaki z różnych części świata wpadli bohaterowie reportażu Eweliny Karpacz.
rozwiń zwiń