Dania tak ładna jak Holandia

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 10:00
Na północy Zelandii można znaleźć wszystko to, co w Danii najlepsze, dostrzec jej urok i czar, a także dowiedzieć się co nieco o pierwszym, cywilizowanym piracie na świecie.
Audio
  • Roskilde, czyli nie tylko festiwal. Samo miasto ma bardzo dużo do zaoferowania przez cały rok - materiał Karoliny Mózgowiec (4 do 4/Czwórka)
  • Agnieszka Blandzi opowiada o północy Zelandii (4 do 4/Czwórka)
W jakich barwach Polacy opisywali swoją duńską codzienność? Na zdj.: Kopenhaga
W jakich barwach Polacy opisywali swoją duńską codzienność? Na zdj.: Kopenhaga Foto: źr. Wikipedia/Wikipedia Commons/GuoJunjun

Zelandii nie należy mylić z Nową Zelandią, mimo że obie są wyspami. Zelandia jest największą duńską wyspą i właśnie na niej leży Kopenhaga.
- Północna część Zelandii jest moja ulubioną częścią Danii, jest taką mozaiką - mówi Agnieszka Blandzi, z Duńskiej Izby Turystyki. - Tam Dania pokazuje, co ma najlepszego: wzornictwo, muzea, nurkowanie, rowery, piesze wędrówki - wymienia.
W Kopenhadze najlepszym, polecanym rozwiązaniem jest pozostawienie samochodu na parkinu i wybranie się w miasto na bezpłatnie wypożyczonym rowerze. Drugim sposobem, by zobaczyć jak najwięcej jest skorzystanie z karty kopenhaskiej i zwiedzanie kraju pociągiem.
Kopenhaga tu można zostawić samochód i zapomnieć o tym środku lokomocji. Możemy pożyczyć rower, zaopatrzyć się w kartę kopenhaską i ruszyć pociągiem. Najlepiej jest te dwie opcje połączyć, czyli kiedy trzeba zapakować rower do pociągu.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie > > >

- Dania jest przepięknym krajem, polecam Drogę Plażową, gdzie po jednej stronie są piękne wzgórza, a po drugiej białe eleganckie wille gwiazd duńskiego filmu i boiska - mówi Agnieszka Blandzi.
W Danii nie brakuje pięknych pomostów. To szczególnie istotne, bo jak mówi gość audycji "4 do 4" każdy Duńczyk musi mieć jacht.

Karolina Mózgowiec w swoim materiale "Roskilde, czyli nie tylko festiwal. Samo miasto ma bardzo dużo do zaoferowania przez cały rok" przypomina, że Festiwal Roskilde rozpoczyna się już 29 czerwca i zakończy się 7 lipca. Jeśli ktoś nie da rady zawitać tam w tym terminie, to Roskilde i tak przyjmie go z otwartymi rękami.

(pj)

Czytaj także

Największe muzeum LEGO jest w Pradze

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 11:00
Czeską stolicę Polacy znają bardzo dobrze, dlatego Ivana Bilkova zachęca by nie tylko zwiedzać, ale i korzystać z aktualnie dziejących się atrakcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spojrzenie na chińską prowincję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 15:00
Anna Jaklewicz nie podróżuje utartymi szlakami, jak gdzieś jedzie to na kilka miesięcy. Na potrzeby swojej książki zjadła nawet psa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsylia słynie z muzeów i produkcji... mydła

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:00
Nie trzeba jechać do Los Angeles, czy Nowego Jorku żeby obejrzeć dobry street art. Bajecznie kolorowe murale i graffiti zdobią także domy w niektórych rejonach Marsylii. Zwiedzimy tam także wspaniałe muzea i kupimy... tradycyjne mydło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Asturia - magiczna kraina chochlików

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 12:30
Warto czasem zrezygnować ze zwiedzania modernistycznej Barcelony, by poznać inne magiczne miejsca malowniczej Hiszpanii. Asturia, nazywana Zieloną Hiszpanią, to region trochę chłodniejszy, ale równie ciekawy.
rozwiń zwiń