"Ukończyłem studia artystyczne, teraz jestem zawodowym żołnierzem"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 14:15
O ile wybór podstawówki czy liceum może być uzależniony od woli rodziców, o tyle o studiach powinniśmy decydować już sami. Co jednak zrobić, gdy po pierwszym semestrze okaże się, że wcale nie jesteśmy urodzonymi humanistami?
Audio
  • Ania Depczyńska sprawdza jak podejmować tylko właściwe decyzje. I czy to w ogóle jest możliwe?
  • O właściwych wyborach zawodowych dróg w Czwórce dyskutują eksperci i słuchacze

 - Miałam prawniczkę, która została kosmetyczką, bo chciała robić to, o czym zawsze marzyła. Niestety jej rodzina studia prawnicze zakodowane miała w genach, trudno więc było nastolatce zbuntować się przeciwko wielopokoleniowej tradycji. - opowiada psycholog biznesu, Izabela Kielczyk. - Ale po studiach determinacja wzrosła i dziewczyna postanowiła zrealizować to, o czym od dawna myślała. Ale takie decyzje wymagają niesamowitej odwagi i wiary we własne możliwości.

Podejmując decyzje dotyczące zawodowej przyszłości młodzi ludzie często sugerują się zdaniem rówieśników, ulegają presji rodziców lub podążają za aktualną modą: - To naturalna kolej rzeczy, że dziecko prawników szybciej zacznie orientować się w kodeksie karnym, a dziecko radiowców lepiej zrozumie zasady działania radia. Ważne jest, żeby w odpowiednim momencie umieć powiedzieć "nie" kochanym rodzicom. Najlepiej zrobić to trochę wcześniej niż w dniu rekrutacji, albo po pierwszym roku studiów - mówi Anna Wdowińska-Sawicka z Fundacji Perspektywy. - Żeby zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu trzeba dobrze poznać siebie i to wydaje się być kluczem do sukcesu. Trzeba stanąć przed lustrem, porozmawiać ze sobą, przeanalizować wszystkie "za" i "przeciw" i zdecydować, czy wóz czy przewóz.

Na szczęście z badań wynika, że uczniowie coraz większą wagę przywiązują do wyboru właściwego kierunku studiów. Korzystają z pomocy doradców zawodowych, uczestniczą w dniach otwartych uczelni i dbają o to, żeby w życiu mieć pasję.

W dyskusji w studiu Czwórki udział wzięli eksperci i słuchacze. Nagranie z audycji "4 do 4" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.
kul

 

 

Czytaj także

Komu przeszkadza pani z pietruszką?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 08:00
Wysokie koszty utrzymania, ograniczone kompetencje i niska efektywność to powody, dla których coraz więcej Polaków chce likwidacji straży miejskiej. Czy rzeczywiście nam się to opłaci, dyskutowaliśmy w "audycji 4 do 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogniu, krocz ze mną...

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 06:05
- Pierwsze podpalanie pamieta się bardzo długo - mówią Aleksandra Olszewska oraz Julian Waglewski - przedstawiciele grupy kuglarskiej Nocturn, którą można spotkać na warszawskiej starówce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Student się wije przy Mandarynie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 16:30
Kiedyś kluby studenckie były dla elit. Dziś kultura studencka jest już w mainstreamie i właśnie ociera się o nurt plebejski. Czy współczesny żak naprawdę przedkłada twórczość Weekendu nad wersy Kazika Staszewskiego?
rozwiń zwiń