X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Piosenkarze" - opowieści z polskiej estrady

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 11:20
- W tytule książki uniknęłam słowa "PRL" i dlatego jest ona zaskakującym zamknięciem serii: "Damy PRL-u", "Dżentelmeni PRL-u" i "Piosenkarki PRL-u" - tłumaczyła w "Dniu Kobiet" dziennikarka i pisarka Emilia Padoł. 
Audio
  • Emilia Padoł o książce "Piosenkarze" i gwiazdach polskiej estrady lat 60., 70. i 80. (Dzień Kobiet/Czwórka)
XIII Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, 2529 czerwca 1975. Na scenie piosenkarz Edward Hulewicz
XIII Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, 25–29 czerwca 1975. Na scenie piosenkarz Edward HulewiczFoto: PAP/Zbigniew Wdowiński

Emilia Padoł Słowo "piosenkarz" nie pochodzi z naszego współczesnego słownika. Dzisiaj mówimy raczej o wokaliście. Z kolei Andrzej Zaucha mówił, że każdy piosenkarz jest też muzykiem

- W tytule "Piosenkarzy" nie ma PRL-u, bo nie chciałam moich bohaterów w ten czas wikłać. Wciąż mamy z tym kłopot, bo PRL budzi pejoratywne skojarzenia. A ja patrzę na ten okres jak na każdą inną epokę, która miała swoje plusy i minusy - przekonywała Emilia Padoł. W rozmowie z Kariną Terzoni i Aleksandrą Jasińską wspomniała też, jak niektórzy bohaterowie jej książki zareagowali na słowo "piosenkarz". - Bracia Zielińscy, na przykład, byli oburzeni. Nie tylko PRL-em ale także samym słowem "piosenkarze". A oni są przecież właśnie przez piosenki pamiętani - mówiła Emilia Padoł.

Jej najnowsza książka opowiada nie tylko o tym, jak powstawały największe hity na polskiej scenie muzycznej lat 60. 70. i 80., ale także niezwykle ciekawe historie związane z ich twórcami. Pod jakim imieniem występuje dziś w Stanach Zjednoczonych znany z "Dwudziestolatków" Maciej Kossowski? Czym dla Stana Borysa jest "garb komunizmu"? Dlaczego kobiety kochały się w Krzysztofie Klenczonie? Oraz jak fani reagowali na zespół Tarpany, z którym występował Edward Hulewicz? Tego wszystkiego dowiecie się słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórkowego poranka.

Obejrzyj teledysk do piosenki "Za zdrowie pań" w wykonaniu Edwarda Hulewicza.

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Gość: Emilia Padoł (dziennikarka i pisarka, autorka książki "Piosenkarze")

Data emisji: 16.06.2017

Godzina emisji: 8.14

jsz/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Herbich: kobiety robiły to, co mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 12:00
W Czwórce pojawiła się autorka książki "Dziewczyny z Solidarności". To kolejna propozycja Anny Herbich, po takich bestsellerowych pozycjach, jak "Dziewczyny z Powstania" i "Dziewczyny z Syberii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Swiernalis. Wymagający jak język polski

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 16:12
-Jakiś czas temu zdałem sobie sprawę, że nasz język jest przepiękny. Jest wybredny i ciężko go okiełznać, jednak jeśli się uda to efekty mogą być piorunujące - mówił w "Artystycznym wybiegu" muzyk, twórca piosenek i elegancki nihilista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszedł wybitny muzyk Zbigniew Wodecki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 16:10
Zbigniew Wodecki - autor niezapomnianych przebojów, wokalista, instrumentalista, kompozytor i aranżer - zmarł w wieku 67 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paula & Karol: nabraliśmy nowego oddechu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 14:23
- Zespołowo gramy więcej i trochę w innym składzie. Dołączył do nas ponownie Igor Nikiforow, nasz pierwszy perkusista - mówiła Paula w Czwórkowej "Niedzielnej sesji". - Zmieniły się nasze próby. Igor każe nam ćwiczyć - żartował Karol.  
rozwiń zwiń