Paweł Maślona: konkursy to przestrzeń, w której zderzają się różne filmowe światy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 11:46
18 czerwca rusza 37. odsłona Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". "Atak paniki" Pawła Maślony znalazł się w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych. O udanym debiucie komediowym, odbiorze przez publiczność i dalszych planach rozmawialiśmy z reżyserem.
Audio
  • 37. Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie, rozmowa z reżyserem Pawłem Maśloną (*Hrapkowdz/Czwórka)
Paweł Maślona (reżyser)
Paweł Maślona (reżyser)Foto: Michał Piwowarek/Czwórka

Zimna Wojna Joanna Kulig 1200.jpg
"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego - polski kontekst, uniwersalny przekaz

Kręgosłupem festiwalu są dwa konkursy: konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Debiutów Krótkometrażowych. - Mamy tutaj ogromny wachlarz zarówno, jeśli mówimy o tym, w jaki sposób młodzi twórcy rozumieją kino, ale także jakie te filmy są i o czym opowiadają - mówiła Liwia Mądzik, wicedyrektorka programowa festiwalu.

W konkursach walczymy o coś, co dla nas, twórców jest ważne. Nie bez powodu w określony sposób opowiadamy o pewnych rzeczach. Zawsze jestem ciekaw tego, w jaki sposób pracują moi koledzy Paweł Maślona

Co zobaczymy wśród tegorocznych zakwalifikowanych do konkursu filmów pełnometrażowych? M.in. debiut komediowy Pawła Maślony, który na ekranach polskich kin pojawił się na początku 2018 roku. - Zdarzało się, że konkurs krótkometrażowy był silniejszy od pełnych metraży. Pamiętam to z czasów, kiedy jeździłem do Koszalina ze swoimi krótkimi filmami - mówił reżyser.

- Koszalin ma dobrą atmosferę sprzyjającą integracji. Lubię konkursy, bo jest to miejsce, w którym spotykają się różne wizje kina. Mam nadzieję, że twórcy będą jeszcze bardziej eksplorować swoje drogi, które później możemy ze sobą skonfrontować - opowiadał na antenie Czwórki. 

W którym momencie debiut zaczyna żyć własnym życiem? Czy reżyser może spojrzeć na swoje dzieło oczami widza? Co znajdziemy w programie 37. odsłony festiwalu "Młodzi i film"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

W audycji pojawiła się także relacja z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz zapowiedź Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, który rozpocznie się 29 czerwca. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Paweł Maślona (reżyser m.in. "Ataku Paniki"), Liwia Mądzik (wicedyrektorka programowa Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")

Data emisji: 17.06.2018

Godzina emisji: 14.07

ac/kd

Czytaj także

Pisanie scenariusza. Przecieramy nowe szlaki

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 17:47
- Wszystkie filmy są o emocjach. Gdy nie ma emocjonalnej podszewki, tak naprawdę nie wiadomo, po co scenariusz pisać - przekonuje Anna Bielak, jedna z założycielek Atelier Scenariuszowego, którego panel odbywa się w ramach 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino amerykańskie - trafny komentarz rzeczywistości?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 12:30
Krytycy kina mówią już o erze "Zeitgeist". Być może nie jest to jeszcze widoczne, ale coraz więcej reżyserów stara się złapać "ducha czasów". Czy ich filmy są czymś więcej niż nostalgiczną pocztówką z przeszłości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Zofią Kowalewską o historiach opowiedzianych w mniej, niż pół godziny

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 15:25
- Miałam czterdzieści godzin gotowego materiału. Wykrojenie z niego osiemnastu kluczowych minut historii było dość karkołomnym zadaniem - opowiadała reżyserka "Więzi" Zofia Kowalewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biznes w muszli ślimaka i podróż najbrzydszym samochodem. Kino Grzegorza Szczepaniaka

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 12:50
11 maja w wybranych polskich kinach zaprezentowane zostanie komediowo-dokumentalne kino Grzegorza Szczepaniaka. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć: "Ślimaki" oraz "Najbrzydszy samochód świata". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gilliam nie zrobił kariery na Monty Pythonie. Ale odkrył Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 12:07
- Początek pracy Gilliama z montypythonowcami wcale nie był ciepły - mówi Dawid Muszyński. - Panowie powoli zbierali swoje skecze, a Gilliamem nie byli zainteresowani. Nie chcieli mieć z tym jankesem w ogóle do czynienia - dodaje. 
rozwiń zwiń