Łukasz Grass o "Najlepszym" - historii Jerzego Górskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 13:00
- W momencie największego uzależnienia Jurek nie tylko wstrzykiwał sobie heroinę, nie tylko wypijał litr wódki na raz, ale też palił 100 papierosów dziennie - mówi Łukasz Grass, autor książki o Jerzym Górskim - mistrzu świata w podwójnym triathlonie, który dzięki sportowi pokonał swój nałóg.
Audio
  • Łukasz Grass o książce "Najlepszy", filmie w reż. Łukasza Palkowskiego i historii Jerzego Górskiego (Rozbiegani/Czwórka)
Jerzy Górski
Jerzy GórskiFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Łukasz Grass Po 14 latach uzależnienia od wszystkiego i roku treningu Jurek Górski złamał 4 godziny w maratonie. Biegacze wiedzą, jaki to jest wyczyn

Nie miał niczego, a zdobył wszystko. Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. "Najlepszy" to historia o niezwykłej, ponad czternastoletniej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu. - Ze sportem Jurek zetknął się na odwyku w Monarze, gdzie jednym z punktów programu było obowiązkowe bieganie na 1700 metrów. Po pierwszej takiej przebieżce wymiotował krwią, ale nie poddał się - opowiada gość Czwórki.


Łukasz Grass i Karina Terzoni Łukasz Grass i Karina Terzoni

Czytaj także
jerzy górski 1200.jpg
Jerzy Górski - sport wyciągnął go z narkotyków

Sport okazał się terapią, która nie tylko wyrwała Jerzego Górskiego ze szponów nałogu, ale pozwoliła mu dotrzeć na sportowy szczyt - wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (triatlon wymajający pokonania 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu). Jak powstawała książka i dlaczego właśnie Jerzy Górski stał się jej bohaterem? Czym sport amatorski z tamtego okresu różnił się od dzisiejszej mody na bycie fit"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Łukaszem Grassem.

***

Tytuł audycji: "Rozbiegani"

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Łukasz Grass (dziennikarz, autor książki "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą.")

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

RapPedagogia. O wyrywaniu się z piekła uzależnienia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 16:01
Gościem Jakuba Jamrozka w "Strefie Prywatnej" będzie Dobromir "Mak" Makowski, raper, inicjator spotkań z zakresu profilaktyki uzależnień RapPedagogia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepionka antynarkotykowa - czy powstrzyma falę narkomanii?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:40
Naukowcy z USA opracowali recepturę szczepionki, która ma pomóc w walce z uzależnieniami. Działa jak tradycyjna szczepionka - substancja psychoaktywna jest blokowana przez układ odpornościowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reżyser filmu "Biegacze": ultramaraton to doświadczenie metafizyczne

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 10:00
 - Któregoś dnia dowiedziałem się, że są ludzie, którzy jednego dnia są w stanie przebiec 100 km. Wtedy wydało to mi się to absolutnie magiczne i trochę nieprawdopodobne. Bardzo chciałem dowiedzieć się, dlaczego ci ludzie to robią - opowiadał reżyser filmu Łukasz Borowski.
rozwiń zwiń