Zimowy Ultramaraton Karkonoski. "Ekstremalna satysfakcja na mecie"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 12:00
- Zimowy Ultramaraton Karkonoski to próba charakteru, ogromne wyzwanie i wspaniała przygoda jednocześnie. Na mecie zawsze są duże emocje i satysfakcja, a to piorunująca mieszanka - opowiada Agnieszka Korpal, organizatorka biegu.
Bieganie zimą
Bieganie zimąFoto: shutterstock.com/l i g h t p o e t

Zimowy Ultramaraton Karkonoski to 53 km biegu po górach w hardcorowych, ekstremalnych warunkach. Aktualna trasa podobna będzie do ubiegłorocznej, a czterystu zawodników wystartuje w Szklarskiej Porębie i pobiegnie przez Szrenicę, Śnieżne Kotły, Śnieżkę i Przełęcz Okraj. - Zawodnicy będą biegli grzbietem Karkonoszy, a meta zawodów tym razem ulokowana jest w samym centrum Karpacza - podkreślała Agnieszka Korpal. - Bardzo pilnujemy tego, by po drodze nikt się nie zgubił, mamy sędziów i dobre oznakowanie, żeby było bezpiecznie - zaznaczała. 

Wydarzenie wystartuje już 26 lutego. - Ten bieg jest sporym wyzwaniem, bo zima w Karkonoszach zawsze jest sroga i trudna - podkreślała Agnieszka Korpal. - To, co przyciąga biegaczy, i to, co jest unikatowe, to połączenie przepięknych i klimatycznych górskich plenerów zimą z ogromnym poziomem trudności. Jesteśmy jednak przekonani, że śniegu będzie sporo, więc widoki będą wszystko rekompensować - podkreślała.   

Jak przygotować się do biegania w tak trudnych górskich warunkach? - Lista obowiązkowego sprzętu, który trzeba ze sobą zabrać, by zimą w górach czuć się pewnie, bezpiecznie, kontrolować sytuację i poradzić sobie w takich warunkach, jest dość długa - podkreślała ekspert. - Podstawowe elementy to kurtka wiatroodporna z kapturem, dwie pary rękawiczek czy ogrzewacze chemiczne. Dodatkowo warto mieć ze sobą raczki albo raki, a także kije, które pomagają w poruszaniu się, gdy jest ślisko bądź podłoże jest niestabilne. Dwa i trzy lata temu wiatr był tak silny, że bardzo przydawały się na trasie gogle albo okulary - wyliczała gość Czwórki. 

Posłuchaj
15:01 rozbiegani karkonosze 11 luty 2022 09_15_54.mp3 Jak przebiec Zimowy Ultramaraton Karkonoski i dlaczego warto zmierzyć się z tym wyzwaniem? (Rozbiegani/Czwórka) 

Dla osób, które pierwszy raz staną na starcie karkonoskiego ultramaratonu zimą, organizatorzy przygotowali specjalne treningowe trasy. - Zachęcamy biegaczy, by korzystać z takich propozycji, bo dzięki nim dodatkowo można odkrywać równie piękne, a mniej uczęszczane przez turystów górskie trasy - podkreślała Agnieszka Korpal.

Ideą Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego jest upamiętnienie Tomka Kowalskiego, który był ultramaratończykiem, ale także zapalonym sportowcem i alpinistą. - Zginął w 2013 roku w Karakorum - opowiadała Agnieszka Korpal. - Bieg jest więc okazją, by spotkać się z przyjaciółmi, wspólnie powspominać, ale także razem bawić się i zrobić "coś hardcorowego". Wymyśliliśmy ten bieg tak, by Tomek chciał wziąć w nim udział. Gdyby z nami był, z pewnością wystartowałby w tym wydarzeniu - podkreślała gość Czwórki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Agnieszka Korpal (organizatorka biegu)

Data emisji: 04.02.2022

Godzina emisji: 09.15

Na audycję Rozbiegani w piątek (11.02) o godz. 09.05 zaprasza Karina Terzoni.

kd

Czytaj także

Dominika Stelmach po Cappadocia Ultra Trail 2021. "Ból, a potem ogromna radość"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 10:34
Cappadocia Ultra Trail 2021 to wycieńczający bieg. Dominika Stelmach zdobyła pierwsze miejsce wśród kobiet, w kategorii Open był druga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń