Murale - to nie jest zwykłe graffiti

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 21:00
Dorota Proba i Piotr Karski chcieli malować, choć - mimo dyplomu ASP - nie wiedzieli, jak to się robi. Zaczęli więc metodą prób i błędów. Dziś biorą udział w największych festiwalach murali na świecie.
Audio
  • Dorota Proba i Piotr Karski opowiadają o najważniejszych muralach, jakie namalowali i planach związanych z kolejnymi (Czwórka/Się mówi)
  • Kevin Murph opowiada o technicznych detalach murali i graffiti (Czwórka/Się mówi)
Murale to malarstwo wielkoformatowe. Problemem, z którym mierzą się początkujący malarze, jest skala obrazu
Murale to malarstwo wielkoformatowe. Problemem, z którym mierzą się początkujący malarze, jest skala obrazuFoto: pixabay.com

Pierwszy mural zrobili w 2014 roku w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Efekty pracy na zdjęciach zobaczył dyrektor artystyczny największego w Yogyakarcie festiwalu murali i zaprosił ich, żeby stworzyli coś dla mieszkańców tej miejscowości. Dorota i Piotr właśnie wrócili z półrocznego pobytu w Indonezji.

W Czwórce opowiedzieli o tym, jak zostać mistrzem malowania murali, zdradzili też, gdzie już niebawem powstaną kolejne gigantyczne dzieła tego typu w Warszawie. Artysta Kevin Murph tłumaczył zaś, czym murale różnią się od zwykłego graffiti.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Dorota Proba i Piotr Karski (artyści, malarze murali, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie)

Data emisji: 25.05.2015

Godzina emisji: 15.00

kd/mc

Czytaj także

Melissa McCracken - potrafi namalować muzykę

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 14:40
W najbliższej audycji porozmawiamy o Melissie McCracken, która jest synestetką. Oznacza to, że widzi muzykę w konkretnych barwach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi nie mają czasu ani pieniędzy na kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 17:00
Większość młodych ludzi rzadko uczestniczy w ambitnych wydarzeniach artystycznych, a do teatrów, filharmonii i galerii chodzą nieliczni pasjonaci. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń