"Tresura odbywa się wyłącznie poprzez strach"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 17:45
Coraz więcej osób sprzeciwia się występom zwierząt w cyrkach. - W naturze koń staje dęba wtedy, kiedy się przestraszy, a w cyrku - kiedy treser macha nad nim batem - mówi Monika Kuźniewska z Fundacji Viva!.
Audio
  • Monika Kuźniewska z Fundacji Viva! o tresurze dzikich zwierząt (Się mówi/Czwórka)
Rosyjski treser z tygrysem podczas występu na festiwalu cyrkowym w Chinach
Rosyjski treser z tygrysem podczas występu na festiwalu cyrkowym w ChinachFoto: PAP/Gong Zhihong/Photoshot

Ekspertka podkreśla, że tresura dzikich zwierząt i szkolenie psów to zupełnie dwie różne rzeczy. - Żeby to zrozumieć, należy sobie zdawać sprawę z tego, że psy zostały udomowione najwcześniej ze wszystkich zwierząt i są z nami już 15 tys. lat. Najpóźniej udomowiono konie. Natomiast zwierzęta dzikie, np. słonie, lwy, tygrysy, nie są udomowione w żaden sposób. - wyjaśnia.

To dlatego psa można wyszkolić, stosując jedynie wzmocnienia pozytywne, czyli smakołyki. - Ale tresura lwów czy tygrysów odbywa się wyłącznie przez strach i potwierdzają to byli treserzy i behawioryści zwierzęcy. Każdy, kto mówi, że jest w stanie wytresować dzikiego kota tylko przy pomocy wzmocnień pozytywnych, mija się z prawdą - zaznacza Monika Kuźniewska.

Podczas audycji połączyliśmy się także z Katarzyna Cygler, twórczynią Teatru Konnego Cabriola, która opowiedziała, jak wyglądają treningi zwierząt występujących w spektaklach.

***

Tytuł audycji: Się mówi

ProwadziJakub Jamrozek

Goście: Monika Kuźniewska (Fundacja Viva!) i Katarzyna Cygler (Teatr Konny Cabriola)

Data emisji: 14.01.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/jp

Czytaj także

Wolontariuszka, która ratowała słonie i antylopy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 09:00
Ewa Bukalska spędziła dwa tygodnie w afrykańskim kraju Botswana, gdzie likwidowała pułapki na dzikie zwierzęta, naprawiała drogi i liczyła stada przy wodopoju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fatima i Jadzia - kury ocalone z fermy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 13:35
Kura Fatima od dawna znana jest internautom. Ma swój profil na portalu społecznościowym i mieszka w bloku w Warszawie. Teraz tymczasowo dołączyła do niej Jadzia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zoopsycholog - ktoś, kto rozumie język zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 15:00
Psycholog zwierząt, inaczej behawiorysta, to ktoś, kto tłumaczy z języka kociego i psiego na nasz, a dzięki temu pomaga rozwiązać najróżniejsze problemy z pupilami.
rozwiń zwiń