Polscy licealiści stworzyli własną drukarkę 3D

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 17:10
Uczniowie z warszawskiego liceum im. Staszica działają w kole ISKRA, gdzie projektują, programują i konstruują roboty. Ostatnio stworzyli też... własną drukarkę 3D!
Audio
  • Członkowie koła ISKRA z LO im. Staszica o konstruowaniu robotów i druku 3D (Się mówi/Czwórka)
Prezentacja możliwości druku 3D z użyciem nowatorskiego kompozytu z zawartością grafenu
Prezentacja możliwości druku 3D z użyciem nowatorskiego kompozytu z zawartością grafenuFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Drukowanie części zamiennych to już powszechna praktyka, na drukarkach 3D mogą powstawać też protezy medyczne, okulary, a w przyszłości nawet jedzenie dla astronautów. Takie drukarki to drogi sprzęt, ale licealiści poradzili sobie z tym problemem!

- Mieliśmy kilka konstrukcji, do których brakowało nam pewnych elementów i nie mieliśmy jak ich dorobić. Pomysł drukowania tych części to było coś, co nas porwało. Pomógł nam ojciec jednego z uczniów, który miał drukarkę 3D i wydrukował na niej części do naszej drukarki - mówi Hanna Stachera, nauczycielka informatyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Staszica w Warszawie.

Goście Czwórki opowiadają też o robotach, które skonstruowali w ramach międzyszkolnych zawodów. Jeden z nich serwował napoje, a drugi potrafi podążać za linią, używając czujników światła odbitego.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Hanna Stachera (nauczycielka informatyki), Michał Kazaniecki, Piotr Libera, Paweł Urbański (absolwenci i uczniowie LO im. Staszica)

Data emisji: 2.11.2015

Godzina emisji: 15.00

mg/kd

Czytaj także

Inteligentny dron z mózgiem pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 18:20
Drony to latające roboty. Najczęściej używane są do filmowania, ale te najnowocześniejsze podają też jedzenie w restauracjach. Technologia wciąż jest rozwijana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokolenie Z - żyje w świecie nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 17:00
Generacja Z to osoby urodzone po 1995 roku. Nie znają świata bez internetu i nowych technologii, a zamiast w berka, grają w gry komputerowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy to piraci? "Ściągamy to, czego nie ma w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 17:40
Ponad 8 mln Polaków nielegalnie korzysta z treści w sieci. - Najczęściej sięgamy po produkcje, na które nałożona jest licencja terytorialna - mówi Maria Antczak z Legalnej Kultury. - Są to m.in. amerykańskie seriale i filmy, które nie mają polskiego dystrybutora.
rozwiń zwiń