Relacje dzieci-rodzice. Jak i kiedy odciąć pępowinę?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 17:35
Jako dzieci jesteśmy wpatrzeni w swoich rodziców i kopiujemy ich zachowania. - W okresie dojrzewania zaczynamy widzieć, że wcale nie są wszechmogący - mówi psycholog Jadwiga Ciechanowska.
Audio
  • Ekspertki o relacjach między rodzicami a dziećmi (Czwórka/Się mówi)
We wczesnym dzieciństwie relacje w rodzinie są bardzo silne, potem powinny ulec rozluźnieniu. Nie wszyscy rodzice to rozumieją
We wczesnym dzieciństwie relacje w rodzinie są bardzo silne, potem powinny ulec rozluźnieniu. Nie wszyscy rodzice to rozumiejąFoto: Glow Images/East News

Ekspertka podkreśla, że okres buntu i budowania własnej tożsamości jest bardzo ważny. - W rodzinach, w których już jako dzieci mamy swoje prawa i możemy być częściowo niezależni, idzie to błyskawicznie i łatwo. Ale jeżeli rodzice bombardują dziecko swoją wizją rzeczywistości, pojawiają się poważne problemy - mówi psycholog. Dodaje też, że w takim przypadku często przejmujemy po rodzicach negatywne wzorce: - Bywa, że jak naśma magnetofonowa odtwarzamy tekst mamy czy taty do partnera albo znajomych.

Z audycji dowiecie się, co robić, jeśli w okresie dojrzewania nie mieliście szansy w pełni rozwinąć swojej osobowości i gdzie - poza rodziną - szukać autorytetów.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jadwiga Ciechanowska (psycholog), Edyta Plich (dyrektorka Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży)

Data emisji: 11.02.2016

Godzina emisji: 14.00

mg/mc

Czytaj także

Tradycyjne wartości czy bunt? Czego chcą młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 18:00
Ponad 80 proc. Polaków deklaruje, że rodzina jest najważniejszą wartością. Tyle samo osób chce kultywować rodzinne tradycje. A jak podchodzi do tego najmłodsze pokolenie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadopiekuńczy rodzice. Jak się z nimi dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 15:00
Zbyt kontrolujący rodzice potrafią zniszczyć życie. Szczególnie, gdy dziecko ma już "naście" lat i chciałoby być bardziej samodzielne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodziny patchworkowe. Jak naprawić nienaprawialne?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 15:45
Ślub, dzieci, rozwód i podział majątku, a potem kolejny ślub i kolejne dzieci. To scenariusz, dzięki któremu tworzą się rodziny patchworkowe, czyli "posklejane" z kilku innych rodzin.
rozwiń zwiń