Cimitrul Vesel. "Wesoły cmentarz" pomaga oswoić śmierć

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 17:00
W niewielkiej wiosce Săpânța, położonej w północnej części Rumunii, niedaleko granicy z Ukrainą, znajduje się jedyny "wesoły cmentarz" na świecie, czyli Cimitrul Vesel.
Audio
  • Historia "wesołego cmentarza" - rozmowa z Ruxandrą Aną (Czwórka/Zmiennicy)
  • Jak podróżować autostopem przez Rumunię? (Czwórka/Zmiennicy)
Cimitrul Vesel, czyli wesoły cmentarz w Rumunii
Cimitrul Vesel, czyli "wesoły cmentarz" w RumuniiFoto: wikimedia.commons/fot.Adrian.Banu

Na Cimitrul Vesel, czyli dosłownie "wesoły cmentarz", wchodzi się przez kolorową bramę. Idąc wśród bogato ozdobionych nagrobków spotkać można ludzi, którym daleko od żałobnego zawodzenia.

Pierwszy nagrobek wyrzeźbił tu w 1935 roku miejscowy artysta Ioan Pătraș. - Był znawcą tradycji lokalnych społeczności. Tworząc nagrobki pisał na nich wierszyki, dotyczące życia pochowanych osób. Były to formy napisane prostym, zabawnym językiem, i dotyczyły tego, jak żył dany człowiek i z czego był znany - opowiada Ruxandra Ana, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej Rumunii, i dodaje, że na wielu nagrobkach znajduje się także notka o przyczynie śmierci.

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata <<<

Dominuje tu kolor niebieski, przemieszany z czerwonym i czarnym. - To barwy charakterystyczne dla ludowych strojów rumuńskich - opowiada Ana. Podobnie jest z symbolami, które możemy dostrzec na nagrobkach. - Mamy tu m.in. drzewo życia, kwiaty, słońce. To wszystko związane jest w tradycyjnymi wierzeniami Rumunów i nawiązuje do życia po śmierci - przekonuje ekspertka.

Czytaj także: Mamałyga najlepiej smakuje w kraju Drakuli <<<

A jaki środek transportu wybrać, by bezpiecznie dojechać do Cimitrul Vesel? Autostop. - Rumunia to kraj bardzo przyjazny dla autostopowiczów. Nie ma tam problemu, by zatrzymać samochód. Przejeżdża się zresztą przez mnóstwo pięknych, malutkich wiosek, które warto zobaczyć - przekonuje Ewa Pieczyńska, pasjonatka podróżowania. Wtóruje jej Adam Burakowski, dziennikarz Polskiego Radia i przekonuje, że do Rumunii warto się wybrać także ze względu na ludzi, których gościnność bywa niezwykła.

Które zabytki w Rumunii warto zobaczyć, odwiedzając ten kraj? Zapraszamy do wysłuchania nagrań audycji "Zmiennicy".

(kd,tj)

Czytaj także

Meksyk: starożytna kultura Majów i święta Coca-Cola

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 13:00
Coca-Cola, uznawana za święty napój, kościół chrześcijansko-indiański, Jan Chrzciciel na mule i piwo z limonką - kultura Meksyku pełna jest niespodzianek i ciekawostek, o którym Europejczykom nawet się nie śniło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja - kraj, który odkrywa się wszystkimi zmysłami

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 11:30
Zapierające dech w piersiach widoki, unoszące się w powietrzy piękne zapachy, szumiące palmy i morze oraz pyszne jedzenie - smak wakacji w Turcji na długo zostaje w pamięci... i na podniebieniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesień w Portugalii? Skuś się na surwiwal w Lizbonie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 16:00
Portugalia cieszy się wśród polskich turystów opinią wiecznie słonecznego raju. Zamiast jednak wylegiwać się na plażach, warto zaopatrzyć się w wygodne buty i ruszyć szlakiem po wąskich uliczkach Lizbony. Jak zaplanować taką podróż?
rozwiń zwiń