Berlin - 25 lat po zjednoczeniu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 13:00
Ćwierć wieku temu runął Mur Berliński. - Dziś jest to multikulturowe miasto przesiąknięte artystycznym duchem, nowymi trendami i modą - mówi dziennikarka Grażyna Saniuk.
Audio
  • Krótki przewodnik po Berlinie - gdzie jeść, co zobaczyć i dokąd iść na zakupy (Czwórka/Zmiennicy)
Weekend w Berlinie - dobre jedzenie, modne ciuchy i klimat, którego nie znajdziesz w żadnym innym mieście. Polecamy
Weekend w Berlinie - dobre jedzenie, modne ciuchy i klimat, którego nie znajdziesz w żadnym innym mieście. Polecamy!Foto: Glow Images/East News

Najwięcej o historii Berlina można dowiedzieć się w muzeum The Story Of Berlin. - Jego najbardziej ekscytującą częścią są wybudowane w latach 70. bunkry przeciwatomowe - opowiada rozmówczyni Justyny Majchrzak. - Można tam zobaczyć 800 prycz, puszki z jedzeniem i maski przeciwgazowe.

Berlin to także jedno z najważniejszych europejskich miast na mapie mody i trendów. – Jeśli chcemy podejrzeć, co jest modne, idziemy na Kastanienallee - mówi dziennikarka. - Najbardziej charakterystycznym puntem  jest Temporary Showroom. Swoje ubrania pokazują tam awangardowi projektanci, ale tylko przez kilka tygodni. Potem następuje wymiana marek.

Gdzie w Berlinie znajdziesz najlepsze lumpeksy? Jak smakuje currywurst, czyli symbol kulinarny Berlina i co wspólnego mają kebab i karuzela  – dowiesz się słuchając nagrania z audycji.

***

Tytuł audycji: Zmiennicy

Prowadzenie: Patryk Kuniszewicz

Przygotowała: Justyna Majchrzak

Goście: Grażyna Saniuk, dziennikarka;

Data emisji: 8.11.2014

Godzina emisji: 14.30

(kul/asz)

Czytaj także

Foodtrucki - nowa miłość Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 11:45
- Kiedyś to były objazdowe budy z jedzeniem, dziś foodtrucki są nieodłącznym elementem miejskiej kultury - opowiada Anna Maria Żurek, koordynatorka akcji Żarcie Na Kółkach. - Właściciele tych mobilnych kuchni dbają, by jedzenie było zdrowe i smaczne. A ich oferta jest poważną konkurencją dla tradycyjnych restauracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmuż, pokrzywa, brukiew. Zapomniane przepisy kulinarne powracają do łask

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 12:00
Przepisy kulinarne i same składniki potraw składniki co jakiś czas przeżywają swoje odrodzenie. Pokrzywa, czy sok z brzozy, znane sprzed lat, znów stają się popularne. Zwłaszcza, że - by je dostać - wcale nie trzeba odwiedzać drogich restauracji. Wiele z takich produktów znaleźć można nawet w centrach miast, na przykład na drzewach owocowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultowe kino kreuje trendy w modzie?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 09:00
"Diabeł ubiera się u Prady" czy "Pret-a-Porter" - obrazów o modzie jest wiele. O filmowych ideałach piękna rozmawialiśmy w "Trybie głośnomówiącym".
rozwiń zwiń