Inteligencja emocjonalna. Warto nad nią pracować

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 15:50
Okazuje się, że odniesienie sukcesu życiowego zależy w głównym stopniu od samoświadomości, zdolności do empatii i umiejętności zachowań społecznych.
Inteligencja emocjonalna przydaje się do budowania bliskich relacji z przyjaciółmi
Inteligencja emocjonalna przydaje się do budowania bliskich relacji z przyjaciółmiFoto: Ivanko80/Shutterstock.com

Uczymy dzieci rozpoznawać i nazywać stany, które początkowo trudno im zrozumieć i określić. Pocieszamy przyjaciółkę po kolejnym zawodzie miłosnym, uspokajamy zdenerwowanego szefa. To wszystko wpływa na relacje z innymi, umiejętność radzenia sobie ze stresem i satysfakcję z życia.

O inteligencji emocjonalnej porozmawiamy z Jarosławem Świątkiem, psychologiem, założycielem Szkoły Inteligencji Emocjonalnej. Razem ze specjalistą sprawdzimy m.in., jak to się dzieje, że zdolni uczniowie stają się zaledwie przeciętnymi pracownikami, albo że osoby o wysokim ilorazie inteligencji nierzadko z trudem radzą sobie w życiu.

***

Na "Strefę Prywatną" zapraszamy w czwartek (23.02) w godzinach od 20.05 do 22.00. Audycję poprowadzi Jakub Jamrozek.

jsz/kd

Czytaj także

Instynkt przetrwania - przeszkadza, czy pomaga przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 12:00
- Nawet sami o sobie wiemy tylko tyle, na ile nas sprawdzono - mówił o instynktownych reakcjach ludzi psycholog wychowawczy Jarosław Żyliński. I podkreślał, że wcześniej są one wlaściwie nie do przewidzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SuperBetter. "Graj w gry i stań się człowiekiem sukcesu"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 13:00
- Zbliżają ludzi, przyczyniają się do życiowych sukcesów, mogą ocalić świat. Tak działają na nas gry komputerowe według Jane McGonigal, autorki książki "SuperBetter. Życie to gra" - opowiada psycholog Karolina Cikowska.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nietrwałe związki. Czemu się rozstajemy?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:52
Statystyki mówią o rosnącej liczbie rozstań i rozwodów, a także o coraz późniejszym wieku zawierania małzeństw. Pierwszy poważniejszy kryzys w związku zdarza się po trzech latach, natomiast najczęstszy powód rozstań to niezgodność charakterów - przyznaje się do niego aż 60 proc. respondentów.   
rozwiń zwiń