Z pasji odkrywania - wyprawy na szczyty wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 16:00
- Nie interesują mnie miejsca, w które każdy może się dostać. Pociągają mnie te, do których ciężko dotrzeć - mówi w Czwórce Grzegorz Gawlik, zafascynowany geologią prawnik, podróżnik, himalaista oraz zdobywca wulkanów.    
Audio
  • Bogumiła Raulin o wysokogórskich eskapadach (Dajesz radę/Czwórka)
  • Grzegorz Gawlik o poszukiwaniu księżycowych krajobrazów pośród wulkanicznych kraterów (Dajesz radę/Czwórka)
Jakie warunki panują w pobliżu wulkanicznych kraterów? (zdjęcie ilustracyjne)
Jakie warunki panują w pobliżu wulkanicznych kraterów? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: jon alkain/Shutterstock.com
Sprawdź też:
ostrzyca śląska fudżijama 1200x660.jpg
Podróże wysokiego ryzyka. Na wulkanicznym szlaku

Grzegorz Gawlik założył sobie, że w ciągu 25 lat odwiedzi 100 wulkanów na całym świecie. Obecnie znajduje się mniej więcej na półmetku swojego wyzwania - To są wulkany ściśle wyselekcjonowane. Nie chodzi o samo tam dotarcie, ale także o kwestie eksploracyjne i badawcze - przekonuje podróżnik, któremu w trakcie jednej z wypraw udało się odkryć najwyżej położone na świecie jeziora.

Ekstremalne wyprawy Grzegorza Gawlika w niczym nie przypominają turystycznych wyjazdów na Etnę, które polegają głównie na zaliczaniu kolejnych atrakcji. Jego wulkaniczna pasja narodziła się w trakcie wysokogórskich wypraw, na temat których podróżnik ma także bardzo pogłębioną wiedzę. - W górach wysokich kluczowa jest psychika. Bez odporności psychicznej możemy popełnić tragiczne w skutkach błędy - podkreśla Grzegorz Gawlik.

Grzegorz Gawlik Badania mówią, że prawie każdy człowiek powinien sobie poradzić na wysokości 5500-6000 metrów

Słuchając nagrania całej rozmowy, dowiecie się, jak do wysokogórskich i wulkanicznych eskapad się przygotować, jakie czekają tam na nas niebezpieczeństwa oraz jak się robi grilla w wulkanicznym kraterze. Ponadto w audycji o swoich wysokogórskich doświadczeniach opowiada Bogumiła Raulin, podróżniczka i zdobywczyni ośmiu z dziewięciu szczytów Korony Ziemi.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Grzegorz Gawlik (podróżnik, zdobywca wulkanów, grzegorzgawlik.pl)

Data emisji: 14.08.2017

Godzina emisji: 14.07

jsz/jp

Czytaj także

Wyjątkowa trasa na lato? Odwiedź Pomorze i Opolszczyznę!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 14:16
Cztery niesamowite miejsca - Malbork, Frombork, Kluczbork i Lębork. Na pierwszy rzut oka nic nie łączy tych miast, ale czy na pewno?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erling Kagge. Podróżujący filozof i ekstremalna cisza

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 13:08
Erling Kagge jako pierwszy człowiek na Ziemi dotarł samotnie na biegun południowy, zdobył Mount Everest, biegun północny i dwukrotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Podróże skłoniły go do studiowania filozofii, a "Cisza" jest jego pierwszą książką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poprawić kondycję przed wyjazdem w góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 10:28
Na wspólne rozpoczęcie lata serwujemy rozciąganie i odpowiedni trening, który przygotuje do chodzenia po górach. Który trening wybrać: cardio, czyli zwiększający wydolność organizmu, czy ten wzmacniający - głównie mięśnie ud, łydek i grzbietu, które intensywnie pracują podczas wspinaczki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrywamy Polskę. Dlaczego warto odwiedzić Sanok?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 18:55
- O Sanoku mówi się, że jest to "brama do Bieszczad". Tymczasem warto się tam zatrzymać na kilka dni i zobaczyć, co to miasto ma do zaoferowania - polecała blogerka i podróżniczka Izabela Krawczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigierski Park Narodowy: suchary, twardziele i renifery

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 18:40
- Są tutaj takiej miejsca, gdzie bez trudu da się odczuć pozytywny wpływ, jaki przyroda ma na nas, ludzi - przekonuje Józef Koncewicz, leśniczy Wigierskiego Parku Narodowego.
rozwiń zwiń