Dobre uczynki po polsku. Jak pomagamy?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 11:00
- Myślę, że powinniśmy odróżnić dobro od poświęcenia. Kiedy dobro płynie z nam samych nie jest obciążeniem. Wtedy jest to przyjemność zarówno dla nas, jak i dla osoby, której pomagamy - wyjaśniał dr Tomasz Sobierajski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Jak pomagać innym? Dobro w polskim wydaniu (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/neupaddy

Tomasz Sobierajski Dobro posiada różne skale wartości. Trudno porównać ze sobą dobre uczynki, ponieważ często zależą one od okoliczności. Dobry jest człowiek, który uratuje komuś życie, ale także taki, który zrobi sąsiadce zakupy

Czy udzielanie pomocy innym może mieć złe strony? Ekspert ostrzegał, że stan, w który wprowadzają nas dobre uczynki, dla pewnych osób może być uzależniający. - Zdarzają się przypadki, kiedy osoby pomagają innym, żeby samemu poczuć się lepiej. Takie zachowanie jest bardzo egoistyczne, ale dopóki nasza pomoc jest szczera, to jest wartościowa, nawet jeśli płynie z niej jakiś zysk - mówił gość Czwórki.

Jak ocenić angażowanie się celebrytów w akcje pomocowe? W rozmowie z Jakubem Jamrozkiem ekspert tłumaczył, że takie działania są bardzo potrzebne. - Niektórzy celebryci angażują się w różne akcje pomocowe, ale o tym nie mówią. Natomiast ich przywilej polega na tym, że mogą o tym powiedzieć. Sprawić, że dotrą do ludzi, którzy zechcą ich naśladować i też włączą się w pomoc innym. Robienie czegoś po cichu nie ma sensu - przekonywał.

Czy Polacy chętnie udzielają bezinteresownej pomocy? Kto może nas do tego zainspirować? Czy to prawda, że pomaganie innym wpływa korzystnie na nasze zdrowie? I czy dobre uczynki do nas wracają? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

dr Tomasz Sobierajski dr Tomasz Sobierajski

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Tomasz Sobierajski (doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii i adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 16.01.2018

Godzina emisji: 20.05

ac/kul


Czytaj także

Wielkanocna jałmużna. Jak pomagać mądrze?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 17:49
Wielkanoc to czas, w którym drugi człowiek jest najważniejszy. Jaki mamy stosunek do pomagania ubogim i dlaczego warto pomagać tym, którzy rzeczywiście naszego wsparcia potrzebują?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"mali bracia Ubogich". Wolontariusze od baletów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 15:50
Rozmowy, wspólne czytanie, granie w "Rummikuba", wyjście do kina, teatru albo muzeum. - Czas jest tak zorganizowany, że nie mam kiedy krzyżówki rozwiązać. Wszystkie te balety, ogniska są super! - zachwyca się podopieczna Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie po poparzeniu. Jak pomagać innym?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:00
Przed wypadkiem Jolanta Golianek pracowała, żyła w biegu. W 2009 roku ciężkiemu oparzeniu uległo 30 proc. jej ciała. Dziś prowadzi Fundację "Poparzeni", pomaga ludziom przejść przez traumę, wspiera ich, szuka lekarzy i rehabilitantów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym się różni psycholog od psychiatry? Stereotypy a rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 11:37
- W społecznym przekonaniu psychiatra leczy tylko ciężkie choroby, jak schizofrenia, a w praktyce większość naszych pacjentów to po prostu ludzie z lękami, depresją, czy zaburzeniami adaptacyjnymi w konkretnej dziedzinie życia, np. pracy - tłumaczył psychiatra dr Sławomir Murawiec.
rozwiń zwiń