Ojciec dziecka niepełnosprawnego może płakać

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 11:10
Muzyka Bartka Królika, artystę Kobasa Laksę, biznesmena Jacka Zalewskiego czy profesora Zbigniewa Izdebskiego oprócz tego, że znani są w przestrzeni publicznej, łączy jeszcze jedno: są ojcami dzieci z dysfunkcją intelektualną. 
Audio
  • Katarzyna Niedźwiedzka, psycholog i Andrzej Suchcicki ze Stowarzyszenia Bardziej Kochani opowiadają o roli ojca dziecka niepełnosprawnego (Czwórka/Strefa prywatna)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nd3000

O swojej roli ojca każdy z nich opowiedział w książce "Lista obecności. Rozmowy z ojcami niepełnosprawnych dzieci", która stała się pretekstem do rozmowy w "Strefie prywatnej". 

- Mam same dobre wspomnienia związane z moją córką, oprócz może pierwszych dni, gdy była bardzo chora, to były niewesołe chwile - mówi Andrzej Suchcicki, współzałożyciel Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani", tata dorosłej już Natalii z zespołem Downa. - Dziś najbardziej lubię Natalii język, ona przekręca wyrazy i robi to w sposób przeuroczy - dodaje.

Trudne początki, to nie jedyne, co łączy ojców dzieci niepełnosprawnych. Andrzej Suchcicki na potrzeby czwórkowej rozmowy tworzy termin: zespół ojca dziecka niepełnosprawnego, który jest bardzo podobny w większości przypadków. - Gdy rodzi się dziecko np. z zespołem Downa, to tata może płakać. Gdy zamiast tego wymarzonego potomka dostajemy od losu dziecko z niepełnosprawnością, to trzeba to sobie jakoś w życiorys wpasować - wyjaśnia.

Katarzyna Niedźwiedzka, psycholog ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, podkreśla potrzebę wsparcia rodzinnego i psychologicznego. Goście Czwórki zwracają uwagę na rolę ojca w rodzinie, mówią też o dorosłości osób z dysfunkcjami intelektualnymi, rozprawiają się też ze szkodliwym mitem, który mówi, że ojcowie dzieci niepełnosprawnych odchodzą od swych rodzin. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: Katarzyna Niedźwiedzka (psycholog ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi)
Andrzej Suchcicki (współzałożyciel Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani"), Stanisław Sulenta (Starszy brygadier w stanie spoczynku)

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 20.07

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Łebki od szpilki" - trudne macierzyństwo i radość życia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:50
Agnieszka Szpila w swojej autobiografii pisze o toksycznym związku, samotnym wychowaniu niepełnosprawnych bliźniaczek i poszukiwaniu szczęścia mimo przeciwności losu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawność po wypadku. Jak zacząć nowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:08
- Zawsze się zastanawiam jak to się stało, że dość łatwo przeszedłem tę drogę. Przyjaciele i rodzina dali mi taką siłę, że nie miałem czasu obrażać się na świat. Dziś nie czuję się niepełnosprawny - mówi Łukasz Bednarski, jeżdżący na wózku po niefortunnym skoku do wody.
rozwiń zwiń