Kiedyś studniówka i matura. Jakie są dziś kryteria dorosłości?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 16:50
- Egzamin dojrzałości wieńczy etap obowiązkowej edukacji w życiu człowieka i zbiega się w czasie z osiągnięciem pełnoletności. Ale to raczej są kwestie pewnej umowy społecznej. Nie utożsamiałbym dorosłości z rozwiązywaniem testów - przekonuje psycholog Stefan Sawicki. 
Audio
  • Jak definiuje się dorosłość w 2020 roku? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Czekanie na 18. urodziny daje więcej radości niż sama celebracja. To jest ważne doświadczenie Mateusz Stańczyk

Może początkiem dorosłości powinien być zatem moment zamieszkania "na swoim"? Z najnowszych badań wynika, że przeciętny młody Polak wyprowadza się z domu rodzinnego w wieku 27 lat. - Mam inny plan. Zaraz po maturze chcę wyjechać na obóz z dzieciakami, żeby zarobić pieniądze, a potem chcę wyjechać na rok do Stanów Zjednoczonych - opowiada Gabrysia Fita. - Zakładam, że od rodziców wyprowadzę się po drugim roku studiów. Ale zdaje sobie sprawę, że może to być dla mnie niewygodne - dodaje Tomek Kowalski.

Czytaj także
praca plaża dziewczyna komputer 1200.jpg
Sens pracy dwudziestolatka. Jak nie wpaść w wypalenie zawodowe

Z punktu widzenia psychologii jednym z aspektów dorosłości jest jest próba znalezienia stałego partnera. - W pewnym sensie ten etap wieńczy proces usamodzielniania się. Ale jest konstruktem społecznym. Tymczasem w tej kwestii wszystko zależy od indywidualnych preferencji - podsumowuje psycholog i trener umiejętności interpersonalnych.     

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Stefan Sawicki (psycholog i trener umiejętności interpersonalnych) oraz maturzyści Gabrysia Fita, Mateusz Stańczyk i Tomek Kowalski

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisji: 20.05

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Talko: żeby nadążyć za nastolatkiem, trzeba być sprinterem

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 11:20
- Na potrzeby najnowszej książki żyłem tam, gdzie nastolatek czuje się najlepiej: w sieci, w grach, w mediach społecznościowych. To był gigantyczny wysiłek, czułem się kompletnie wyczerpany - opowiada Leszek Talko, autor "Nastolatka dla początkujących".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd u młodych ludzi bierze się autoagresja?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 11:21
- Miałam to nieszczęście, że trafiłam do gimnazjum w okresie, kiedy na samookaleczenia panowała moda. Teraz z perspektywy czasu wiem, że w większości przypadków była to próba zwrócenia na siebie uwagi - mówiła Alicja, podopieczna Ośrodka Terapeutycznego Revenu.
rozwiń zwiń