Halloween, Dziady, Wszystkich Świętych - czas, w którym mieszają się tradycje

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 13:00
Ostatniego dnia października na ulicach polskich miast spotkać można było zarówno osoby przebrane za zombie, kościotrupy, jak i za katolickich świętych. O tym, dlaczego warto być wiernym jednej tradycji mówił w audycji "Halloween czy może Wolly Wins" ks. Marek Kotyński.
Audio
  • O tym, jak wybrać tradycję, której chcemy być wierni, a także, jaki jest sens wiary i jak dążyć do świętości mówi ks. Marek Kotyński (Czwórka/Halloween czy może Wolly Wins)
Podczas święta Wszystkich Świętych polskie cmentarze mienią się blaskiem zapalonych zniczy
Podczas święta Wszystkich Świętych polskie cmentarze mienią się blaskiem zapalonych zniczyFoto: PAP/Rafał Guz

Jak przyznaje gość Czwórki, 31 października dochodzi w Polsce do pomieszania bardzo wielu różnych tradycji i wierzeń. Innymi słowy - wszystkiego ze wszystkim: walki dobra ze złem, strachu przed śmiercią i złymi duchami. Jego zdaniem, choć wiara w gusła i zabobony bywa niebezpieczna dla naszej duchowości, to jako taka jest ludziom niezbędna. - Człowiek zawsze miał potrzebę udowodnienia, że jego życie nie kończy się tu, na ziemi. Chodzi o to, by nie okazało się ono absurdalnie bezcelowe: żyjemy, umieramy, i to wszystko - tłumaczy ks. Kotyński, redemptorysta, filmoznawca z Papieskiego Wydziału teologicznego w Warszawie.

W XXI wieku, jak przyznaje gość Czwórki, panuje jednak czas "bezhołowia", pustki wewnętrznej. Ludzie wypełniają ją, szukając pocieszenia w różnych formach wiary: od bogów, aż po wróżbiarstwo. - Mamy mnóstwo różnych propozycji. Może i są one fajne, atrakcyjne, ale nie stanowią tak naprawdę żadnej trwałej wartości. Bo człowiek potrzebuje wiary i gubi się bez niej w swojej życiowej przestrzeni - opowiada ks. Kotyński.

Czytaj także: Dia de lod Muertos - Dzień Zmarłych w Meksyku <<<

Na ten temat, jak przekonuje ksiądz, powstało w historii światowej kinematografii wiele filmów. - Opętanie, władza szatana nad ludźmi, ezoteryka - tego jest dużo. Na przykład film "Matteo" w reżyserii Michała Kondrata, to historii życia św. Mateusza z Anione, człowieka niezwykłej wiary i pokory. Obraz ten ma czynić nas trochę bardziej roztropnymi w lokowaniu naszej wiary - opowiada gość Czwórki.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej dyskusji o sensie wiary w życiu człowieka z audycji "Halloween czy może Wolly Wins".

(kd,tj)

Czytaj także

Zapomniane obrzędy wielkanocne powracają do łask

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 11:00
Dziad i baba, niedźwiedź, muzykanci i siwek-oliwek - grupa ta śpiewając, tańcząc i odgrywając krótkie scenki teatralne otrzymywała smakołyki ze świątecznych stołów. Co jeszcze działo się na polskiej wsi przed laty podczas Wielkanocy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idealne wesele po polsku. Tradycja kontra nowoczesność

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 19:10
Maj i czerwiec to miesiące, podczas których w Polsce odbywa się najwięcej ślubów i wesel. Jaki jest przepis na idealne wesele po polsku? - Jesteśmy tak zakochani w kulturze amerykańskiej, że nie doceniamy swoich własnych tradycji. A szkoda - mówi Joanna Litz, konsultantka weselna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Etno-Czwórka" świętuje Rok Oskara Kolberga. Finał akcji w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 18:00
Cykl specjalnych audycji wyjazdowych Czwórki, wpisujący się w obchody Roku Oskara Kolberga, dobiegł końca. Muzeum Wsi Lubelskiej było ostatnim przystankiem na trasie "Etno-Czwórki".
rozwiń zwiń