X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ludzie bez barier. Uczą nas, jak spełniać marzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 15:40
W ostatniej audycji "Dajesz radę" w 2016 roku odwiedzamy galę konkursu "Człowiek bez barier" - organizowanego od 2003 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Poznajcie z nami dotychczasowych laureatów - ludzi, którzy pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Audio
  • Konkurs „Człowiek bez barier” - czego nas uczą jego laureaci? (Dajesz radę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/Funemanka/domena publiczna

Jednym z laureatów jest Czarek Kopiczko, który nie ma dłoni, a jednak został mistrzem kierownicy - ma uprawnienia do jeżdżenia motocyklem, obsługi koparko-ładowarki, a nawet prowadzenia cieżarówki z naczepą. - Zawsze byłem wychowywany, żeby się nie poddawać, aby robić coś do skutku - mówi Czarek Kopiczko. W Czwórce zdradza, jak ze sztangi przerzucił się na kierownicę.

Kolejną laureatką konkursu "Człowiek bez barier" jest Jolanta Golianek lub - jak o sobie mówi - kobieta z bliznami. Siedem lat temu uległa poważnemu poparzeniu, a dziś pomaga osobom z podobnymi problemami w fundacji "Poparzeni". - Gdy podniosłam się psychicznie po wypadku zauważyłam, że w Polsce nie ma odpowiedniej pomocy dla osób poparzonych. Postanowiłam działać - opowiada Jolanta Golianek. W jaki sposób w ramach akcji "Kobieta z bliznami" opowiada o swoich przeżyciach?

Niepełnosprawność intelektualna nie przeszkodziła Ewie Durskiej w pobiciu rekordu świata w pchnięciu kulą na tegorocznej Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro. Dziś sportowa mistrzyni nie ma sobie równych nie tylko w pchnięciu kulą, ale także w rzucie dyskiem. W "Dajesz radę" zdradza, dlaczego zdobytą nagrodę przekazała na szczytny cel, na jakie zawody wybiera się w 2017 roku oraz jaki jest jej klucz do sukcesu.

Na konkursie "Człowiek bez barier" nagrodę w kategorii "Osobowość internetowa" zdobył Rafał Miszkiel, u którego wielopoziomowe złamanie kręgów doprowadziło do porażenia kończyn dolnych i amputacji prawej ręki. Swoją postawą Rafał pokazuje jednak, że "nie warto się nad sobą użalać", a kluczem do sukcesu jest stawianie sobie wyzwań. Jednym z nich jest dla niego obecnie nakręcenie filmu motywacyjnego, który opublikuje na swoim youtube'owym kanale "Życie na wózku".

A w ostatniej odsłonie audycji poznajemy tegorocznego "Człowieka bez barier" Grzegorza Płonkę, muzyka i pianistę, który pomimo niedosłuchu nauczył się "Sonaty księżycowej" Beethovena. Muzykę ma w genach po mamie, a - jak opowiada jego tata Łukasz Płonka - na początku fortepian zainteresował go jako źródlo dźwięku odbieranego cieleśnie - organizmem i dotykiem. Jak Grzegorz Płonka nauczył się Sonaty i kogo jego interpretacja wzrusza do łez?  

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 30.12.2016

Godzina emisji: 14.05

jsz/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepełnosprawność po wypadku. Jak zacząć nowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:08
- Zawsze się zastanawiam jak to się stało, że dość łatwo przeszedłem tę drogę. Przyjaciele i rodzina dali mi taką siłę, że nie miałem czasu obrażać się na świat. Dziś nie czuję się niepełnosprawny - mówi Łukasz Bednarski, jeżdżący na wózku po niefortunnym skoku do wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Innowatorski wózek, wznoszący na wysokości

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 13:50
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością, a w "Stacji Nauka" prezentujemy Wam prototyp zmodernizowanego wózka inwalidzkiego autorstwa Michała Zwierza.
rozwiń zwiń