Ludzie bez barier. Uczą nas, jak spełniać marzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 15:40
W ostatniej audycji "Dajesz radę" w 2016 roku odwiedzamy galę konkursu "Człowiek bez barier" - organizowanego od 2003 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Poznajcie z nami dotychczasowych laureatów - ludzi, którzy pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Audio
  • Konkurs „Człowiek bez barier” - czego nas uczą jego laureaci? (Dajesz radę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/Funemanka/domena publiczna

Jednym z laureatów jest Czarek Kopiczko, który nie ma dłoni, a jednak został mistrzem kierownicy - ma uprawnienia do jeżdżenia motocyklem, obsługi koparko-ładowarki, a nawet prowadzenia cieżarówki z naczepą. - Zawsze byłem wychowywany, żeby się nie poddawać, aby robić coś do skutku - mówi Czarek Kopiczko. W Czwórce zdradza, jak ze sztangi przerzucił się na kierownicę.

Kolejną laureatką konkursu "Człowiek bez barier" jest Jolanta Golianek lub - jak o sobie mówi - kobieta z bliznami. Siedem lat temu uległa poważnemu poparzeniu, a dziś pomaga osobom z podobnymi problemami w fundacji "Poparzeni". - Gdy podniosłam się psychicznie po wypadku zauważyłam, że w Polsce nie ma odpowiedniej pomocy dla osób poparzonych. Postanowiłam działać - opowiada Jolanta Golianek. W jaki sposób w ramach akcji "Kobieta z bliznami" opowiada o swoich przeżyciach?

Niepełnosprawność intelektualna nie przeszkodziła Ewie Durskiej w pobiciu rekordu świata w pchnięciu kulą na tegorocznej Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro. Dziś sportowa mistrzyni nie ma sobie równych nie tylko w pchnięciu kulą, ale także w rzucie dyskiem. W "Dajesz radę" zdradza, dlaczego zdobytą nagrodę przekazała na szczytny cel, na jakie zawody wybiera się w 2017 roku oraz jaki jest jej klucz do sukcesu.

Na konkursie "Człowiek bez barier" nagrodę w kategorii "Osobowość internetowa" zdobył Rafał Miszkiel, u którego wielopoziomowe złamanie kręgów doprowadziło do porażenia kończyn dolnych i amputacji prawej ręki. Swoją postawą Rafał pokazuje jednak, że "nie warto się nad sobą użalać", a kluczem do sukcesu jest stawianie sobie wyzwań. Jednym z nich jest dla niego obecnie nakręcenie filmu motywacyjnego, który opublikuje na swoim youtube'owym kanale "Życie na wózku".

A w ostatniej odsłonie audycji poznajemy tegorocznego "Człowieka bez barier" Grzegorza Płonkę, muzyka i pianistę, który pomimo niedosłuchu nauczył się "Sonaty księżycowej" Beethovena. Muzykę ma w genach po mamie, a - jak opowiada jego tata Łukasz Płonka - na początku fortepian zainteresował go jako źródlo dźwięku odbieranego cieleśnie - organizmem i dotykiem. Jak Grzegorz Płonka nauczył się Sonaty i kogo jego interpretacja wzrusza do łez?  

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 30.12.2016

Godzina emisji: 14.05

jsz/kul

Czytaj także

Niepełnosprawność po wypadku. Jak zacząć nowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:08
- Zawsze się zastanawiam jak to się stało, że dość łatwo przeszedłem tę drogę. Przyjaciele i rodzina dali mi taką siłę, że nie miałem czasu obrażać się na świat. Dziś nie czuję się niepełnosprawny - mówi Łukasz Bednarski, jeżdżący na wózku po niefortunnym skoku do wody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Innowatorski wózek, wznoszący na wysokości

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 13:50
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością, a w "Stacji Nauka" prezentujemy Wam prototyp zmodernizowanego wózka inwalidzkiego autorstwa Michała Zwierza.
rozwiń zwiń