Strażak. Zawód podwyższonego ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 16:00
Strażacy zajmują się nie tylko walką z pożarami, ale - oprócz lekarzy i ratowników medycznych - wymieniani są wśród tych, którzy bezpośrednio ratują nam życie. - Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się w straży pożarnej specjalizacje, m.in. ratownictwo chemiczne, wysokościowe, wodno-nurkowe - mówiła Mariola Główka.  
Audio
  • Jak zostać strażakiem i dlaczego warto wybrać ten zawód? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Kzenon/Shutterstock

kino sylwetki 1200x660.jpg
Krytyk filmowy to nie tylko stawianie gwiazdek

- To ciekawy zawód, w którym każdy dzień jest inny - opowiadał pchor. Arkadiusz Jelonek. - Ludzie zaczynają dążyć do pracy w straży pożarnej z powodu rodzinnych tradycji, albo z potrzeby niesienia pomocy innym - tłumaczył. Jak przekonywał, to zawód, którego przedstawiciele cieszą się niezmiennie społecznym szacunkiem. Zaś jak mówiła Mariola Główka, by pracować w straży pożarnej, wcale nie trzeba bezpośrednio po maturze wybierać się do specjalistycznych szkół. - Sama studiowałam filologię polską, wielu ma za sobą m.in. ratownictwo medyczne. Takie dodatkowe umiejętności przydają się w tej pracy - mówiła w Czwórce.

biblioteka bibliotekarka 1200x660.jpg
To nieprawda, że bibliotekarz cierpi na nudę w pracy

W programie rozmawialiśmy także z członkami ochotniczej straży pożarnej, którzy ten zawód wykonują nieodpłatnie, i mówiliśmy o tym, jak wyglądają studia, przygotowujące do pracy strażaka. Jakie szkoły warto kończyć, jak przygotować się do testów i je zdać, jak "od kuchni" wyglądają ćwiczenia na poligonie i dlaczego w szkołach strażackich trzeba umieć... szyć? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Mariola Główka, pchor. Arkadiusz Jelonek (studenci, przyszli strażacy)

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/jsz

Czytaj także

Jak zostać kierowcą autobusu lub motorniczym?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 15:24
- To zawód, który wynika przede wszystkim z pasji. Ale to także dobra, stabilna praca, z umową podpisywaną na wiele lat i "znośnym" wynagrodzeniem - mówił Rafał Andziak z MZA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekretarka. "Funkcja o znaczeniu strategicznym dla firmy"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 15:41
Co by się stało, gdyby nagle w jednej chwili wszystkie asystentki i sekretarki postanowiły rzucić pracę, albo zastrajkować? - Świat przestałby działać! - mówi w Czwórce Agnieszka Korach z Akademii Asystentek i Sekretarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agent nieruchomości. Po trosze doradca i psycholog

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 18:14
W Dzień Pośrednika Obrotu Nieruchomościami w Czwórce sprawdziliśmy, na czym dokładnie polega ten zawód. Okazuje się, że to nie tylko siedzenie za biurkiem, ale też sporo pracy "w terenie".     
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z deszczu pod rynnę, czyli o pułapkach w nowej pracy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:43
Z badań przeprowadzonych przez BIG Info Monitor wynika, że 35 proc. ankietowanych ma w tegorocznych planach zmianę pracodawcy. - Wszelkie zmiany pracy, podwyżki czy awanse są dla Polaków bardzo ważne. Jeśli zatem widzimy, że warunki są dobre ku temu, by coś zrobić z naszym życiem, robimy to - mówiła w Czwórce Halina Kochalska z BIG.
rozwiń zwiń