Polskie Radio
Section05
strażak

PiS chce dodatków emerytalnych dla strażaków ochotników. Jest projekt nowelizacji ustawy

Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik poinformował w Sejmie, że głównym celem zmian w ustawie o Ochotniczej Straży Pożarnej jest wprowadzenie dodatków emerytalnych dla strażaków. Polityk odpowiadał na pytania bieżące posłów Lewicy, według których nowelizacja wprowadza niekorzystne zmiany prawne w funkcjonowaniu ochotniczych straży pożarnych jako jednostek ochrony przeciwpożarowej.
Zobacz więcej na temat:  straż pożarna strażak emerytura ustawa prawo służby ratunkowe POLSKA służby i bezpieczeństwo

"Oficer to duma, honor i wielka służba". Wiceszef MSWiA do absolwentów SGSP

- Dziś z podchorążych awansujecie na oficerów. Oficer to duma i honor, to wielka służba i wielki obowiązek - powiedział, zwracając się do absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Z okazji Dnia Strażaka złożył życzenia funkcjonariuszom PSP i druhom OSP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Wąsik straż pożarna strażak Warszawa studenci Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński

Gdzie strażak nie może, tam pośle… robota

4 maja to Dzień Strażaka. Sebastian Jakubowski, student mechatroniki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, w ramach pracy inżynierskiej stworzył prototyp robota, który może pomóc w pracy właśnie wykonującym ten zawód. – Chciałem w ramach mojej pracy inżynierskiej stworzyć robota o praktycznym zastosowaniu, aby ta praca mogła się na coś przełożyć  – powiedział naszemu reporterowi młody inżynier. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Piotr Łodej Trójka robot robotyka Rzeszów straż pożarna strażak Jakub Jamrozek technologia

Jest szansa na dodatek emerytalny dla wieloletnich działaczy OSP. MSWiA przedstawiło projekt ustawy

- Najważniejszym postulatem, który będzie zrealizowany na mocy projektu ustawy jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla druhów, którzy przez 25 lat brali bezpośredni udział w akcjach gaśniczych - zapowiedział w czwartek szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA strażak emerytura MSWiA straż pożarna społeczeństwo polityka Mariusz Kamiński służby i bezpieczeństwo

Prezydent: strażacki mundur to symbol niezawodności, męstwa i ofiarności

Prezydent złożył życzenia strażakom z okazji ich święta. Andrzej Duda podkreślił, że praca, którą wykonują, to służba bardzo odpowiedzialna, związana z ryzykiem, wysiłkiem i stresem, wymagająca hartu ducha, sprawności i znakomitych umiejętności zawodowych. "To misja, która budzi wielki szacunek" - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent straż pożarna służby i bezpieczeństwo strażak POLSKA Św. Florian pożar

Pożary i interwencje związane z pandemią koronawirusa. Pracowita doba strażaków

- W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali ponad 2,5 tysiąca razy - przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, st. kpt. Krzysztof Batorski. Jak dodał, 1300 działań dotyczyło pożarów. Zginęły w nich trzy osoby, a dziewięć zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia służby i bezpieczeństwo POLSKA straż pożarna strażak