Historia sztuki? "Nie dla powierzchownych!"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 15:50
Świat sztuki wymaga wiedzy i doświadczenia. - Trzeba dotykać przedmiotów, trzeba je oglądać i poznawać. Mijają lata, aż dojdziemy do wniosku, że coś jednak o tej branży wiemy - mówi rzeczoznawca i antykwariusz Dariusz Stoces.
Audio
  • Co mogą robić absolwenci historii sztuki i ile na tym zarobić? (Dajesz radę/Czwórka)
Dlaczego dzieła w muzeach są bezcenne? I ile może zarobić wytrawny rzeczoznawca? O tym m.in. rozmawiamy w audycji (zdj. ilustracyjne)
Dlaczego dzieła w muzeach są bezcenne? I ile może zarobić wytrawny rzeczoznawca? O tym m.in. rozmawiamy w audycji (zdj. ilustracyjne)Foto: guruXOX/Shutterstock.com

Dariusz Stoces Zwykłem mawiać, że historyk sztuki może robić wszystko. Tyle, że same studia na tym kierunku nie wystarczają, by osiągnąć sukces w zawodzie

Praca historyka sztuki wcale nie musi być nudna i ograniczać się do zawodu muzealnika. Jak przekonuje nasz gość wykonuje się ją w białych rękawiczkach albo... zakasanymi rękawami. -  Biorąc pod uwagę rozmaitość przejawów sztuki, rzemiosła artystycznego, nudy nie ma. Im więcej się wie, tym bardziej ma się świadomość, ile jeszcze jest do poznania - wyjaśnia Dariusz Stoces.

Co zrobić, aby po studiach zająć się wyceną dzieł sztuki? Czy to branża, w której każdy po kierunku artystycznym lub historycznym znajdzie pracę? Gdzie warto zrobić praktyki po studiach? Jak długo trwa nauka? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Dariusz Stoces To, co najbardziej przeszkadza w wykonywaniu tego zawodu, to powierzchowność. Osoby, które tak właśnie patrzą na życie i na świat, powinny odpuścić sobie zajmowanie się sztuką

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Dariusz Stoces (rzeczoznawca, antykwariusz)

Data emisji: 11.05.2017

Godzina emisji: 14.08

kul


Czytaj także

Atlas Sztuki. Współczesna twórczość w sercu Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 14:27
- W życiu nie myślałem, że będę prowadził galerię sztuki współczesnej - wyznał w rozmowie z Michałem Piwowarkiem Jacek Michalak, prezes zarządu łódzkiego Atlasu Sztuki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spuścizna Janusza Korczaka na Biennale w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 14:50
W tym roku w Pawilonie Polskim na Biennale w Wenecji, odwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszym projektem amerykańskiej artystki Sharon Lockhart. - Sharon od wielu lat współpracuje z Polską, a szczególnie fascynuje ją Janusz Korczak i jego filozofia - mówiła w Czwórce Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.  
rozwiń zwiń