X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezbiopia. Czy da się wygrać z nieuniknionym?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 16:34
Prezbiopia, popularnie zwana "starczowzrocznością", to nie choroba. - To naturalny proces fizjologiczny naszego oka - tłumaczyła w Czwórce optometrystka Aleksandra Kochaniewicz. Czy da się oszukać naturę?
Audio
  • Co dzieje się z naszym wzrokiem w miarę upływu czasu i co najbardziej szkodzi naszym oczom? (Dajesz radę/Czwórka)
Pierwsze symptomy prezbiopii mogą pojawiać się już u 30-latków. To wynika z naszego trybu życia, m.in. wielogodzinnego, regularnego korzystania z komputerów.
Pierwsze symptomy prezbiopii mogą pojawiać się już u 30-latków. To wynika z naszego trybu życia, m.in. wielogodzinnego, regularnego korzystania z komputerów.Foto: SG SHOT/Shutterstock.com

- Wraz z wiekiem soczewka oka staje się mniej sprężysta, a mięśnie, które odpowiadają za akomodację, czyli zdolność patrzenia w dal i na bliższe odległości, osłabiają się. Zaczyna się wówczas tzw. choroba długich rąk, czyli odsuwanie książek podczas czytania - mówi Aleksandra Kochaniewicz. Jak podkreślała monitory komputerowe, ekrany, wyświetlacze stanowią wyzwanie dla naszych oczu. - Za każdym razem, gdy patrzymy na coś, co jest od nas w odległości bliższej niż 6 metrów, wiele wymagamy od naszych oczu - mówiła ekspertka Czwórka. 

Jakie są pierwsze objawy słabnięcia wzroku i w jaki sposób na nasz wzrok działa kolor zielony, a w jaki promienie Słońca? Czy istnieją ćwiczenia, dzięki którym sprawimy, by mięśnie naszych oczu były sprawne, mimo upływu lat? Co robić, by "oszukać przeznaczenie" i czy okulary, bądź soczewki kontaktowe wystarczą, by zatrzymać prezbiopię? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Gość: Aleksandra Kochaniewicz (optometrystka)

Data emisji: 15.05.2018

Godzina emisji: 14.07

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ratuj życie. Jak zostać dawcą szpiku?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:26
Z badań wynika, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Życie ratuje wówczas szpik, który otrzymać można od osoby niespokrewnionej. Dlatego tak ważne jest, by dawców szpiku było coraz więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dentofobia. Jak ujarzmić strach przed fotelem dentystycznym?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 12:40
Zimny pot, drżące ręce - to całkiem częsty widok u dentysty. Tymczasem wizyta u stomatologa nie musi i nie powinna w XXI wieku boleć. W „Dajesz radę” mówiliśmy więc o supernowoczesnym sprzęcie i bezbolesnych metodach leczenia zębów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakrzepica. "Cichy zabójca", którego lepiej nie lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 15:14
Często przebiega bezobjawowo, ale może mieć bardzo groźne skutki dla zdrowia i życia. Szacuje się, że co roku prawie 100 tys. Polaków zapada na zakrzepicę żył głębokich i najczęściej chorują na nią kobiety. Bywa też nazywana "chorobą stewardes". 
rozwiń zwiń