Egzotyczne ptaki w zamknięciu. "Brakuje nam wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 18:14
Wyszły z mody delfinaria i cyrki, za to coraz większą popularnością cieszą się papugarnie. Według pracowników tych miejsc egzotyczne ptaki przeżywają tam horror.
Audio
  • Czy papugarnie to więzienie dla papug? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

Papugarnie nie spełniają podstawowych potrzeb zwierząt, które w nich mieszkają. Mogą je znaleźć tylko w naturalnym środowisku Oksana Wolska

Są w złym stanie psychicznym i fizycznym, zmęczone siedzą obok siebie ku uciesze odwiedzających te miejsca ludzi. Niektórym ze zwierząt podcina się lotki. Wielu właścicieli papugarni postrzega to przedsięwzięcie przede wszystkim jako biznes, który ma na siebie zarabiać, na drugim miejscu mając dobrostan ptaków. Takie podejście może doprowadzić do tragedii, której da się uniknąć.

- W papugarniach jest niebezpiecznie nie tylko dla ptaków, ale i dla ludzi - mówiła Joanna Karocka z krakowskiego Stowarzyszenia na rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych. - Na co dzień zapominamy, że choć papugi zostały udomowione przez człowieka, nadal mamy do czynienia z dzikimi zwierzętami - komentowała.

Domem papugi nie jest klatka. Chęć zobaczenia egzotycznego zwierzęcia na żywo często wygrywa ze zdrowym rozsądkiem Oksana Wolska

Agresję u ptaków, jak mówiła, powoduje brak odpowiednich warunków siedliskowych i stres związany z życiem w izolacji. - Zwierzęta zamykane są stadnie w jednej przestrzeni, wystawione na ekspozycję i kontakt z ludźmi, którzy zachowują się wobec nich różnie. Brak możliwości życia w środowisku, które mogą oswoić powoduje u nich frustrację - wyjaśniała. 

W jaki sposób zachowują się wobec ptaków ludzie odwiedzający papugarnie? Czy w takich miejscach istnieją zasady, jakich powinni przestrzegać? Jak wyglądają warunki w polskich papugarniach? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której m.in. opowiadaliśmy o porze zimowej jeży i jak co tydzień spotykaliśmy się z ekspertami, którzy udzielali odpowiedzi na pytania słuchaczy w radiowej Poradni dla Zwierząt.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Goście: Joanna Karocka (Stowarzyszenie na rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych), Oksana Wolska (Stowarzyszenie na rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych)

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 14.18

ac

Czytaj także

Papugarnia - świat egzotycznych ptaków

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:01
Można tam zobaczyć barwne, tropikalne ptaki z bliska, dotknąć ich, a nawet nakarmić. - Papugarnia to wielkie wyzwanie dla lekarzy, ptaki muszą być zdrowe, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi i siebie nawzajem - tłumaczył dr Andrzej Kruszewicz, ornitolog i szef warszawskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szklane pułapki. Jak giną ptaki w miastach?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 18:40
- To dla ptaków nowa sytuacja. Nam też dopiero otwierają się oczy na problem braku jakichkolwiek przepisów regulujących powstawanie ogromnych szklanych powierzchni w Polsce - mówiła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, przyrodnik z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja "Spring alive". Na skrzydłach wiosny

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:53
To europejska akcja, której celem jest zachęcenie młodych ludzi do obserwowania ptasich zwiastunów wiosny oraz zapisywania obserwacji na specjalnej platformie internetowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie ptaków egzotycznych w wielkim mieście. "Dobrostan jest najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 10:54
Na ptaki patrzymy zupełnie inaczej niż jeszcze 10 lat temu. Amadyny wspaniałe, zeberki, mewki japońskie, słowiki chińskie, czy przeróżne papugi - obecnie stanowią one dla nas towarzyszy i przyjaciół, a nie wyłącznie "elementy hodowli". Jak o nie mądrze dbać? 
rozwiń zwiń