Diagności laboratoryjni. "Pracujemy sterylnie, bezbłędnie i szybko"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 21:20
Diagnosta i analityk laboratoryjny są niezbędnym filarem służby zdrowia. Dzięki nim możliwe jest opanowanie obecnie panującej epidemii - w końcu rozpoznanie koronawirusa zależy od przeprowadzonych testów. 
Audio
  • Ile można wyczytać z próbki krwi? (Dajesz radę/Czwórka)
Laboratorium we włoskiej Brescii
Laboratorium we włoskiej BresciiFoto: PAP/EPA/FILIPPO VENEZIA

Zajmują się analizą materiału biologicznego, ocenianiem wyników i ich interpretacją, czyli m.in. wykrywaniem wirusów takich jak SARS-COV-2. Do tego wszystkiego niezbędne są lata nauki i odpowiednie wykształcenie. 

- Zazwyczaj polega to na tym, że dostajemy wymaz z nosogardzieli. Taką próbkę musimy wyczyścić i wyizolować. Wirus ma materiał genetyczny opisany na kodzie RNA, musimy go więc przepisać na kod DNA. Cały proces wymaga wiele czasu i precyzji - mówiła Aleksandra Sowa, magister analityki medycznej.

Bardzo ważne jest drobiazgowe stosowanie się do procedur i zachowywanie środków ostrożności. - Nie chodzi tylko o to, że to my kogoś zarazimy, przez nieostrożność możemy zniszczyć samą próbkę. Musimy pracować bezbłędnie, sterylnie i szybko. Musimy bezwzględnie przestrzegać rygoru czasu, a odpowiedzialność jest bardzo duża - tłumaczyła. 

Jak mówiła, ten zawód to szansa dla wielu osób, które na co dzień chcą pracować w medycynie, ale nie w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Jest wymagający, ale też niezwykle ciekawy. - Jest jak praca detektywa w mikroskali. Możemy z niej wyczytać, czy człowiek jest zakochany, zestresowany, na co jest chory, co w jego organizmie nie funkcjonuje i jakie predyspozycje ma jego ciało. Odkrywanie tego świata napędza do pracy, każdego dnia chcemy wiedzieć więcej.

O tym, na czym polega praca diagnosty laboratoryjnego, opowiadała Aleksandra Sowa, magister analityki medycznej.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Aleksandra Sowa, magister analityki medycznej

Data emisji: 9.04.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Co wolno, a czego nie wolno na kwarantannie?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 22:09
Jakie powinny być etyczne postawy osób objętych kwarantanną, których liczba zwiększa się z każdym dniem? Z jakimi problemami mierzą się pacjenci z pozytywnym wynikiem na obecność koronowirusa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaszpirowski. Wstydliwa twarz czasów transformacji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 21:55
Anatolij Kaszpirowski, zwany również "Czerwonym magiem" to rosyjski hipnotyzer, który na przełomie lat 80. i 90. XX w. przeprowadzał seanse hipnozy na antenie państwowej telewizji,  stając się tym samym uzdrowicielem milionów. Wielu widzów uznawało, że jego telewizyjne terapie leczyły szeroką gamę chorób - od raka po alkoholizm i wypadanie włosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia aktorskie. Konsultuj się online

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 15:01
Część uczniów przygotowuje się do matury, która do im przepustkę na studia. Jednak niektórych z nich czeka egzamin specjalistyczny. Wykładowcy filii Akademii Teatralnej wyciągają pomocną dłoń i udzielają konsultacji online. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2020. "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w radiu i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 16:40
Do egzaminu maturalnego z języka polskiego należy przypomnieć sobie kilkadziesiąt lektur. Na szczęście niektóre z nich zostały zaadaptowane przez artystów na potrzeby teatru albo radia. Przeglądając darmowe archiwa w sieci Dominika Klimek trafiła na kilka interesujących tytułów.
rozwiń zwiń