Światowy Dzień Recyklingu. "Segreguj, będziesz bogatszy"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 18:00
Zachowania proekologiczne mogą sprawić, że nasze działania będą bardziej ekonomiczne. Bo to, co jest dobre dla planety, zwykle jest także dobre dla naszego portfela. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Rawpixel.com

Posłuchaj
03:22 CZWÓRKA Dajesz rade - smieci 18.03.2021.mp3 Ile można zarobić na byciu eko? (Dajesz radę/Czwórka) 

Segregacja zabierze kilka minut więcej w skali miesiąca, ale zmniejszy wydatki Anna Urbańska

Chociaż 60 proc. Polaków uważa, że nasz system segregacji odpadów nie sprawdza się i jest nieefektywny, to jednak prawie 70 proc. z nas oddziela śmieci. - Głównie segregujemy szkło, tworzywa i metale i odpady zmieszane - mówi Anna Urbańska, koordynatorka kampanii edukacyjnej #rePETujemy.

Ratujemy świat - audycja ekologiczna w każdy piątek SZCZEGÓŁY >>>

Sprawdź także
Morrowind Shutterstock second hand vintage 1200.jpg
Drugie życie rzeczy. Czy to koniec karnawału konsumpcji?

Coraz więcej osób przekonuje się też, że proekologiczna postawa jest nie tylko wyrazem troski o przyszłość naszej planety, ale też pomaga w oszczędzaniu pieniędzy. - W wielu gminach za posegregowane odpady płacimy mniej. I to "mniej" jest wyraźnie odczuwalne w domowym budżecie  - podkreśla Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka. - Ten system jest tak skonstruowany, żeby zachęcać nas do segregacji, więc jeśli ktoś jeszcze ma nadzieję, że wywóz śmieci będzie kiedyś tańszy, powinien jak najszybciej ją porzucić.

Posłuchaj także:


Less waste to gospodarowanie naszą codziennością. Tym, co mamy w lodówce, tym, jakiego używamy oświetlenia. Takie działanie na dłuższą metę przekłada się na zawartość portfela Karolina Łuczak

Oszczędzać lub zbędnie nie wydawać możemy na każdym kroku. Na przykład działając w duchu "less waste". - Podejmujemy decyzje, które mają chronić środowisko, mają zapobiegać nadmiernej konsumpcji, a w efekcie prowadzić także do oszczędności - zauważa Karolina Łuczak z firmy Provident, która zanalizowała to zjawisko w Polsce. - 42 proc. badanych przez nas osób przyznało, że kupuje rzeczy z drugiej ręki, a 15 proc. z nich nabywa ich więcej niż nowych rzeczy. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 18.03.2021

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ubrania z plastiku. Czy to może być ekologiczne?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 17:37
Okazuje się, że plastikowe ubrania nosimy od lat. Poliester, nylon, akryl stanowią 60 procent materiałów, z których szyje się ubrania. Czy poliester pozyskany z butelki PET jest bardziej ekologiczny? 
rozwiń zwiń