Phishing i fałszywe SMS-y. Jak działają cyberprzestępcy?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 17:00
Jeśli dostałeś SMS z informacją, że musisz dopłacić do przesyłki, żeby dotarła do ciebie na czas, nie reaguj pochopnie. Istnieje duża szansa, że to nie wiadomość od firmy kurierskiej, tylko atak cyberprzestępców. 
Dla własnego bezpieczeństwa dobrze mieć oddzielne rachunki oraz karty, przeznaczone do zakupów w sieci. (zdj. ilustracyjne)
Dla własnego bezpieczeństwa dobrze mieć oddzielne rachunki oraz karty, przeznaczone do zakupów w sieci. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com / Rawpixel.com

Cyberprzestępca to dobry psycholog

Grudzień usypia naszą czujność, a pośpiech i przedświąteczna gorączka nie są najlepszymi doradcami. To czas wzmożonej działalności cyberprzestępców, którzy odwołują się do naszych uczuć i cierpliwie czekają na nasz słabszy moment. - Wykorzystują klasyczne metody - maile i phishing - oraz te najtańsze i najbardziej popularne w ostatnim czasie - oszustwa SMS-owe, czyli smishing - mówi Joanna Wziątek-Ładosz, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa. - Jeśli dostaniemy wiadomość o dopłacie jakiejś kwoty z podanym linkiem, absolutnie nie należy w niego klikać. Nie należy też dzielić się numerem karty kredytowej. Udostępniając takie dane, dajemy przestępcom dostęp do naszego konta. 

Jak kupować przez internet?

W tym roku niemal połowa Polaków wyraziła chęć zakupu świątecznych prezentów przez internet. A ci, którzy będą to robić stacjonarnie, w dużej części przyznają, że na zakupy wybiorą się w Wigilię. W takiej sytuacji - kiedy stres jest naprawdę duży, łatwo podjąć niewłaściwe decyzje. Przed dokonaniem transakcji dobrze jest sprawdzić, czy strona sklepu jest dobrze skonstruowana i czy jest przekierowanie do serwisu, gdzie możemy uzyskać pomoc. - Jedną z form internetowego oszustwa jest otrzymanie towaru niezgodnego z naszym zamówieniem. Zdarza się tak, że płacimy za smartfona, a w przesyłce otrzymujemy jego zdjęcie. Albo kupujemy meble, które nadają się do domu dla lalek - mówi gość Czwórki. - W takim przypadku procedura zwrotu jest utrudniona, bo formalnie otrzymaliśmy towar, tyle że nie ten, który zamówiliśmy.

Posłuchaj
14:32 CZWÓRKA Dajesz rade - cyberatak 22.12.2021.mp3 Cyberataki przed świętami. Na co uważać? (Dajesz radę/Czwórka) 

Uważaj, jakie aplikacje instalujesz na telefonie

Ekspertka podkreśla także, że technika jest po to, żebyśmy z niej korzystali, jednak korzystając przy płatnościach ze smartfonów i komputerów, uważajmy, co na nich instalujemy. - Aplikacje bankowe i finansowe zasadniczo są bezpieczne, ale cyberprzestępcy mogą nas przekonać do doinstalowania jeszcze czegoś - wyjaśnia. - Warto więc sprawdzać źródła aplikacji, które instalujemy na naszym telefonie, bo za ich pomocą hakerzy mogą uzyskać dostęp do danych znajdujących się w naszych telefonach i komputerach.

Sprawdź także:

*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek-Ładosz (ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Hejt nie jest anonimowy, ani bezkarny

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 15:00
Hejt to stosunkowo nowy problem, rani, a czasami prowadzi do tragedii. - Nie możemy być obojętni - podkreśla Kuba Urbaniak, znany jako Podziarany Tata, inicjator kampanii "Nie hejtuj". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noworoczne pułapki w promocjach. Jak nie dać się złapać?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 17:42
Początek roku to czas, gdy mamy aspiracje, by stać się "lepszą wersją siebie". - Chcemy to zrobić szybko, więc bezrefleksyjnie klikamy w linki albo ściągamy na telefon aplikacje, które w przyszłości narażą nas na ukryte koszty - ostrzegała w rozmowie z Czwórką Dominika Myszakowska, prawnik ze Stowarzyszenia Aquila.
rozwiń zwiń