Zwierzęta na święta - nie dokarmiaj ich przy świątecznym stole

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 17:25
Święta, obok atmosfery, kojarzą się również ze smakołykami świątecznego stołu. To, co dla nas smaczne i w odpowiednich ilościach nieszkodliwe, niekoniecznie jest właściwe dla zwierząt. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.
Przy świątecznym stole, to, co dla nas smaczne - niekoniecznie jest właściwe dla zwierząt.
Przy świątecznym stole, to, co dla nas smaczne - niekoniecznie jest właściwe dla zwierząt.Foto: shutterstock/Michael Pettigrew
  • W okresie świąt warto zadbać o odpowiednie odżywianie naszych czworonożnych przyjaciół.
  • Smakołyki ze świątecznego stołu są dobre dla nas, jednak mogą zaszkodzić naszym pupilom. 
  • Szczególnie należy uważać na czekoladę. Po jej zjedzeniu nasz zwierzak może mieć poważne komplikacje zdrowotne.

Okres świątecznego zamieszania to czas, gdy także trzeba uważać na zwierzęta, zwłaszcza na to, co jedzą. Bo to, co dla nas smaczne, dla nich może być niebezpieczne. Liście gwiazdy betlejemskiej, czyli poinsecji, albo zjedzone w nadmiarze czekolada, kakao czy rodzynki grożą czworonogom daleko idącymi konsekwencjami. Chwilę przyjemności nasi pupile mogą odchorować.

- Po zbyt dużym spożyciu czekolady mogą u zwierząt wystąpić wymioty, biegunka, osłabienie organizmu i ogólnej kondycji - mówi Paweł Pniewski, lekarz weterynarii. - Jeśli dawka czekolady była bardzo duża, mogą też pojawić się zaburzenia pragnienia i apetytu, Do tego może dojść również drżenie mięśni i drgawki, a nasz pupil może wejść w atak padaczki.

Dlaczego może dojść do takich reakcji, zwłaszcza po zjedzeniu przez naszego czworonoga gorzkiej czekolady? - Gorzka czekolada jest gorsza od mlecznej ze względu na dużą zawartość kakao - wyjaśnia weterynarz. - Kakao natomiast zawiera teobrominę, która jest czynnikiem, który wyzwala objawy neurologiczne u zwierząt. Dlatego więc jeśli pojawią się niepokojące objawy, najlepiej udać się do lekarza, podjąć diagnostykę i leczenie.

W szale przygotowań przedświątecznych również dekorujemy domy, a wdzięcznym akcentem świąt jest gwiazda betlejemska. Nasi czworonożni przyjaciele często się nią interesują, jednak jej skosztowanie może skończyć się niemiło. - Ze względu na zawartość substancji goryczkowych, po zjedzeniu tej rośliny może dojść do wymiotów i ślinotoku - opowiada gość audycji. - Mogą także pojawić się objawy neurologiczne, jednak to już po bardzo dużej ilości. Gwiazdę betlejemską podgryzają chętnie kotki, więc dobrze ją stawiać poza ich zasięgiem lub odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku zaobserwowania utrzymujących się objawów również ważna jest konsultacja medyczna.

Zobacz także:

Potencjalnie niebezpieczne dla zwierząt mogą być też rodzynki i winogrona, a szkodliwa ilość zależy od gabarytów naszego pupila. - Jeżeli pies, który waży 40 kg, zje dwie rodzynki, to się nic nie stanie - wyjaśnia Paweł Pniewski. - Jednak jeśli tę samą ilość spożyje mniejszy piesek lub kot, to może dojść do ostrej niewydolności nerek. Jak mówi specjalista, może to skutkować zatrzymaniem moczu w organizmie, co ostatecznie może doprowadzić do zatrucia mocznikiem. W najbardziej dramatycznych wypadkach może to doprowadzić do śmierci naszego pupila.

Nie dajmy się zwieść błagalnemu spojrzeniu naszego psa przy świątecznym stole i nie dzielmy się z nim kurczakiem czy rybą. - Zarówno kości, jak i ości, które mogą się przemycić w takim kąsku, są ostro zakończone i mogą wbić się w ścianę przełyku lub perforować jelita - mówi weterynarz. - Dlatego dobrze uświadamiać rodzinę, która nas odwiedza w czasie świąt, żeby nie dawała zwierzakom takich "smaczków".

Czas świąteczny to również czas prezentów. One również mogą wzbudzić zainteresowanie naszych pupili. Zwłaszcza trzeba uważać na małe elementy zabawek dziecięcych. Przy zabawie nimi i ewentualnym ich połknięciu przez czworonoga może dojść do zatkania światła przewodu pokarmowego lub perforacji jelita.

Zobacz także:


To jeszcze nie koniec niebezpieczeństw, na które mogą być narażeni nasi czworonożni przyjaciele. Zdarza się, że cukier zastępujemy ksylitolem, okazuje się, że jego zjedzenie przez zwierzaka może mieć opłakane skutki. - Powoduje on u zwierząt wyrzut insuliny i głęboki stan hipoglikemii, więc taki zwierzak zaczyna się słaniać na nogach, nie chce chodzić - mówi rozmówca Kacpra Kowalczyka. - W takich wypadkach, tak jak we wszystkich, które są niepokojące i utrzymują się przez dłuższy czas, należy zasięgnąć porady weterynarza, który po rozpoznaniu wdroży plan leczenia.


Posłuchaj
07:52 Czwórka/Dajesz radę - zwierzęta wigilia 20.12.2021.mp3 Paweł Pniewski, lekarz weterynarii opowiada, jak uważać na zwierzęta przy świątecznym stole (Dajesz Radę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Paweł Pniewski (lekarz weterynarii)

Data emisji: 20.12.2021

Godzina emisji: 14.25

aw

Czytaj także

"Nie kupuj, adoptuj, pomagaj". Zajęcia z pomagania zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 07:55
Po szeregu kampanii społecznych miłośnicy zwierząt przechodzą do działania u podstaw, tym razem wśród dzieci. Pracownicy i wolontariusze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wielogłowach koło Nowego Sącza wybierają się do szkół, aby w ramach akcji "Nie kupuj, adoptuj, pomagaj" prowadzić specjalne lekcje edukacji o potrzebach zwierząt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zimą zadbać o psa? "Najlepiej nie trzymać go w budzie"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:00
- Jeśli nie chcemy mieć zwierzęcia w domu, to po prostu go nie adoptujmy, nie przygarniajmy, nie kupujmy - apeluje Patrycja Jarosz ze Schroniska "Na Paluchu". - A myśleć o tym, jak zajmiemy się nim zimą, powinniśmy zacząć, zanim pies czy kot trafi pod nasz dach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeże - co warto o nich wiedzieć przed zimą?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 17:15
Lubią jabłka i mieszkają w lesie - istnieje wiele mitów związanych z tymi sympatycznymi zwierzątkami. Obalamy niektóre z nich i podpowiadamy, jak pomóc jeżom przetrwać zimę.  
rozwiń zwiń