Jak przetrwać w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 08:03
"Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać" to poradnik dla każdego sfrustrowanego ucznia nie tylko o tym, jak przetrwać najtrudniejsze momenty w szkole, lecz także jak odnieść w niej wymarzony sukces.
Szkoła stawia przed uczniami wiele wyzwań. Jak efektywnie sobie z nimi radzić?
Szkoła stawia przed uczniami wiele wyzwań. Jak efektywnie sobie z nimi radzić?Foto: MikeDotta/Shutterstock

Każdy uczeń wie, że szkoła potrafi przyprawić nas o zawrót głowy. Uczniom zajmuje dużo wolnego czasu, tam rozwijają się, uczą, ale tam też prowadzą swoje życie towarzyskie. To czas, kiedy nawiązują się przyjaźnie, pierwsze miłości. Jednak szkoła ma też ciemne oblicze: wkurza. Młodych ludzi denerwują przestarzałe metody nauczania, nadmiar materiału, mało empatyczni nauczyciele. Uczniowie czasem czują się w szkole, jak przy taśmie produkcyjnej, gdzie sprawdzian goni klasówkę. Brakuje im docenienia, zachęty do pracy. W odpowiedzi na te wyzwania Mikołaj Marcel napisał poradnik, skierowany właśnie do uczniów. Jak gwarantują wydawcy, autor nie nudzi, a pisze krótko i konkretnie. Podpowiada m.in. jak przekonać rodziców, że czas spędzony w sieci nie jest czasem straconym, a serwisy społecznościowe mogą być źródłem pożytecznej wiedzy. 

W środę, w "Dajesz radę" spotkamy się z Mikołajem Marcelem, który doradzi, jakich narzędzi używać i jak tworzyć notatki, by wiedza sama została nam w głowie; jak uczyć się mniej, a osiągać więcej; jak odkryć, że uczenie się to super sprawa i naprawdę może mieć sens.​

Jest szansa, że po tej rozmowie przygotowanie do klasówki już nie będzie torturą. Ekspert zwróci też uwagę jak sen, sport i odżywianie wpływają na przyswajanie wiedzy. Z tych rad mogą skorzystać ci, dla których szkoła jest męczarnią, ale też Ci, którzy ją lubią, a z radami naszego specjalisty z pewnością będzie im łatwiej odnieść wymarzony sukces. 

***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w środę (25.01) o godzinie 14.05 zaprasza Marta Hoppe.

pj

Czytaj także

Języki obce. Uczmy się ich w każdym wieku

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 18:00
W Europejskim Dniu Języków w Czwórce sprawdzamy różne metody uczenia się języków obcych oraz jakie płyną z tego korzyści. - Badania pokazują, że elementy dwujęzyczności pozwalają na rozwój kreatywnych ludzi, lepiej radzących sobie z problemami - przekonuje dr Grzegorz Śpiewak, wykładowca nowojorskiej uczelni New School.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klasówka z tutoriali? Nowe profile w liceum w Słupsku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 17:50
Nastoletnia młodzież w Polsce wiąże przyszłość z internetem, a zdecydowana część z nich chciałaby w przyszłości zostać youtuberem, instagramerem lub tiktokerem. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, jedno z liceów w Słupsku uruchomiło w tym roku szkolnym m.in. klasy gamingową i vlogerską. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ucz się, jak chcesz, ale w prawidłowej pozycji

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 15:00
Na leżąco, na siedząco, a może chodząc? Każdy ma swoje ulubione metody na zapamiętywanie nowego materiału, ale jaka pozycja będzie dobra dla naszego zdrowia?
rozwiń zwiń